Bağlıkaya: Almanya pazarıyla ilgili bu hatayı yapmayalım

Bağlıkaya: Almanya pazarıyla ilgili bu hatayı yapmayalım
08 Mart 2023, 11:14
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ITB Berlin Fuarında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya dün başlayan ITB Berlin Fuarında TÜRSAB standında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

2023'te Alman pazarından 7 milyon turist bekliyoruz

Alman Seyahat Birliği (DRV) ile toplantı yaptıklarını açıklayan Bağlıkaya Almanya’dan rekor sayıda turist beklediklerini kaydetti. Bağlıkaya “Türkiye’ye turist lazım, bu sene lazım. Türkiye’nin turizm açısından en çok desteklenmesi ve pozitif ayrımcılık yapılması gereken bir dönemdeyiz. 2023’te bütün pazarlarda rekor bekliyorum. Özellikle Almanya pazarından 7 milyon turistin gelmesini bekliyoruz. Ulaşılamayacak bir rakam değil. Rekor olur, rekor olacak derken de şunu söyleyelim. Almanya’da 2022 yılında tatil amaçlı 53 milyon kişi seyahat etmiş. 67 milyon da seyahat satın alınmış. Neredeyse 14 milyon kişi 2 kere tatile çıkmış. Böyle bir pazardan bahsediyoruz. 67 milyon seyahat satılan bir yerde 7 milyonu hedeflemek çok olağandışı bir şey değil. Pazarlara böyle bakmamız lazım.” dedi.

Almanya için 'Bu pazar tamam, alternatif pazarlara bakalım' hatasını yapmayalım

Almanya’daki pazar payını yükseltmeyi hedeflediklerini aktaran Bağlıkaya “Alternatif pazar diye konuşuyoruz da sanki alternatif pazarlarda hiçbir şey yapılmıyormuş gibi algılanıyor. Halbuki pazar derinliğini, pazarın kendi kültürü var. Şimdi bazı pazarlar için buralar tamam alternatif pazarlara bakalım gibi bir anlayış var. Bu hatayı hep yapıyoruz. Mesela Almanya, İngiltere ve Rusya tamam bir de öbürlerine bakalım diyoruz. Burası tamam değil, gidilecek çok yol var. Mesela buradaki pazar payımızı yüzde 10’a getirmeye çalışıyoruz. '67 milyon seyahat var, 7 milyonu bizim olsun' diyoruz. Burayı yüzde 20’ye çıkartma başarısını gösterdiğimizde zaten başka bir mevsim oluyor. Rusya'nın da pazar derinliği çok fazla. Bakanlığın rakamlarıyla çok çelişmek istemiyorum ama ben 2023 yılında Türk pasaportu taşıyan vatandaşlarımızla değil de sadece yabancı vatandaşların Türkiye’ye girişi açısından 50 milyon turist rakamının yakalanacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha