Bağlıkaya: Acentaların hakkını savundum, otellerin transfer yapmasına 'Evet' mi deseydim!

Bağlıkaya: Acentaların hakkını savundum, otellerin transfer yapmasına 'Evet' mi deseydim!
26 Kasım 2019, 21:13
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 1 Aralık'taki seçim öncesi TÜRSAB TV'de başkan adaylarının ağırlandığı programa katılarak acentaların sorularını cevapladı.

TÜRSAB TV'de Cemal Kızıltan'ın sunduğu “Biz Bize: Adaylar Anlatıyor” programının bugünkü konuğu TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya oldu.

Sabahlara kadar çalışarak TÜRSAB'ı ayağı kaldırdık

21 aylık görev süresi boyunca çok sıkıntılı günler geçirdiklerini özellikle ilk 2-3 ay icra takipleri gibi tacizlerin haddi hesabı olmadığını belirten Bağlıkaya bazı günler sabahlara kadar çalışarak TÜRSAB'ı yeniden ayağı kaldırdıklarını ifade etti.

Yarım kalan işleri tamamlayacağız

Başta TÜRSAB yasası olmak üzere yarım kalan işleri tamamlamak için ikinci dönem de aday olduğunu belirten Bağlıkaya, " Bunun için enerjimiz var. Çok şükür sağlığımızda yerinde. Yarım kalan işleri bitireceğiz. Sonrasında da yeni gelen arkadaşlara yol açmamız lazım" diye konuştu.

Otellerin transfer yapmasına 'Evet' mi deseydim

Bağlıkaya'ya 'Bakan beyle anlaşmazlığınız var tekrar seçilirseniz TÜRSAB yasası çıkmaz' şeklindeki söylentiler var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusu da soruldu. Bağlıkaya şu cevabı verdi: " Burada görev konumuza giren konularla ilgili yaptığımız itirazların hiç birisi kişisel değil. TÜRSAB adına bir takım şeylere itiraz etmesi gerekiyor. Dolayısıyla kamuyla bizim örgütümüzün ayrı düşmesi çok normal. Farklı düşüncelerimiz olabilir. Ben kurumum adına bir şeyler söylüyorum o da kendi kurumu adına bir şey söylüyor. Uyum sağlamak zorunda mıyız. O da fikrini söylüyor ben de fikrimi söylüyorum. Bu olay başka bir mecraya taşınıyorsa ben buna üzülüyorum. Kendileri TÜRSAB Başkanı olsalardı ve önlerine otellerin transfer yapmasının önünü açan bir düzenleme gelseydi hiç tepki göstermeyecekler miydi mesela. Biz burada kendi görevimizi yapıyoruz. Bakanımız 'Yasayı Aralık ayında çıkartacağız' dedi. 'Ümit ediyorum' çıkarır. Bunun üzerinden siyaset yapıyorlarsa maşallah yani. Kişisel bir durumumuz yok. Ben bir kişisel çekişme içinde de değilim. Bu tür çekişmeler denk güçler arasında olur. Bakanlıkla TÜRSAB ne anlamda nasıl mücadele edecek. Sadece medeni ölçüler içinde itirazlarımızı taleplerimizi ilettik"

Arkadaşımız benimle konuştuktan sonra o açıklamayı yaptı

Bu dönemde TÜRSAB Yönetim Kurulu'nda istikrar sağlanamadığına yönelik iddialarla ilgili konuşan Bağlıkaya, şu ifadeleri kullandı: " İnsanlar buraya aday olduğu zaman herkesin farklı bir hedefi ve amacı oluyor. Kimisi için kartvizit, kimisi için prestij kimisi için farklı amaçlar. Biz yola çıktık ama bizimle aynı yöne gideceklerini söyleyenler başka yöne döndüler. Yönetimde 9 kişilik işi 8 kişi yaptık. Bir oyuncu hiçbir şekilde dahil olmadı sürece. Yönetim Kurulu toplantılarına geldiği zamanda hiç bir şey yapmadı. Kararlarda muhalefet şerhi bile yok. Neden ve niçin koptuğunu da bilmiyoruz. Allah işini gücünü rast getirsin. Biz onun yerine de çalıştık. Onun haricindeki kısımda yönetimde bir çatlağımız yok. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız (Bedirhan Bayka) önümüzdeki dönem yönetimde olmayacağını ifade eden bir açıklama yaptı. Benimle konuştuktan sonra yaptı o açıklamayı. Dün beraberdik ama kesinlikle çatlak olmadı. Açıklamasında kullandığı kelimeler farklı anlaşılabilir ama açıklamasında 'Yeni dönemde olmayacağım son güne kadar da görevimin başında olacağım' diyor. Zaten ben dahil bütün yönetim kurulu üyelerimizin görev süresi doluyor. Pazartesi yepyeni bir yönetim seçilecek"

Yeni bir kanuna ihtiyaç yoksa burada yapılacak bir iş yok demektir

Bağlıkaya, başkan adaylarından birinin 'TÜRSAB'ın yeni bir kanuna ihtiyaç yok' açıklamasını da değerlendirdi. Bağlıkaya şöyle konuştu: Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç yoksa bizim yaptıklarımız boşuna yapıldıysa o zaman burada yapılacak bir iş yok demektir. Yasal düzenleme gerekmiyorsa sahada olan arkadaşlarımızın sorunlarını neyle çözecekler o zaman. Eleştirdiğimiz bilet konusu eleştirdiğimiz haksız rekabet ne olacak. Ne söylediklerini kulakları duymuyor. Dışarıdan görüldüğü kadar romantik değil bu işler. Yasa lazım değilse bunu üyelere anlatsınlar. O zaman Bakanlığın çalışmaları da boşuna. TÜRSAB'IN yeni yasaya ihtiyacın olduğunun tüm üyeler farkında ve biz bununla uğraşıyoruz"

Bağlıkaya'nın listesinde kadın aday var mı?

Kadın acenta sahipleri sosyal medyadan Firuz Bağlıkaya'ya listesinde kadın aday olup olmadığını sordu. Bağlıkaya, " Başarılı bir iş insanı olmak için erkek olmak gibi zorunluluğunuz yok. Listeyi seçim sabahı görüp değerlendirirler" ifadelerini kullandı.

Yeniden seçilirse neler yapacak?

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'ya yeniden seçilmesi halinde neler yapacakları da soruldu. Bağlıkaya o soruya şu cevabı verdi: " Önceliğimiz TÜRSAB Yasası'nın hayata geçmesi. Bakanımız yasanın Aralık ayında Meclis'e getirileceğini söylemişti. Biz de bunu bekliyoruz. Bunun yanı sıra tüketici hakem heyetleri ve UKOME'lerde seyahat acentaları temsilcilerinin de olması için çalışmalar yapacağız. Ayrıca Ticaret Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality programlarından tur operatörlerinin de faydalanması için çalışmalar yapacağız"

Seçim kapsamında yaptığım toplantıların masrafını ben karşılıyorum

Bağlıkaya, 'TÜRSAB seçimi için şehir dışından gelenlerin yol ve konaklama masraflarının nasıl karşılanacağı sorusuna da şu cevabı verdi: " TÜRSAB'ın şehir dışından oy kullanmaya gelenlerin masraflarını karşılama gibi bir harcama yapma yetkisi yok buna hakkı da yok. Kim davet ediyorsa onun imkanlarıyla gelir. Ben seçimle ilgili davetlerimde düzenlediğim yemeklerimde ücretimi kendim ödeyeceğim diye 3 ay önce söyledim. Yaptığımız toplantıların masraflarını biz kendimiz ödüyoruz"

TÜRSAB TV seçim vaadimizdi, 150 bin lira harcandı

TÜRSAB TV'nin kuruluşuyla ilgili eleştirileri de cevaplayan Bağlıkaya, " TÜRSAB TV 150 bin lira civarında bir parayla kuruldu. Ne gerekçeyle kurduğumuzu söyleyeyim. Yönetimler seçime gelirken bir vaatle geliyor. Biz o zaman 'TÜRSAB TV'yi kuracağız' dedik ve tarihimizin en yüksek oyunu aldık. Bu yapacaklarımızdan bir tanesiydi. TÜRSAB TV'de acentalarımıza yönelik bugüne kadar çok sayıda program yayınlandı. Burası acentaların buluşma mecrası oldu. Burası benim yerim değil. Adaylara da çağrı yaptık. Gelin burada programlara katılın dedik." ifadelerini kullandı.

'Turizm Tanıtım Ajansı' bize sorulmadı

Bağlıkaya,' Turizm Tanıtım Ajansı'ndan haberiniz var mıydı?. Ajans ve Konaklama vergisi gibi konularda yeterli şekilde sesinizi duyuramadığınız iddia ediliyor' ifadeleriyle ilgili şöyle konuştu: " Turizm Tanıtım Ajansı Yasası sektöre sorulmadı. Yasayı ilgili bakanlık çıkarır ama ilgili Sivil Toplum Örgütlerinden en azından Bakanlığın görüş alması beklenir. Ajans yasası gündeme geldiğinde STK Başkanı olarak elimden geldiği kadar konuyu gerekli her merciye ilettim. Ajans yasasıyla ilgili sessiz kaldığımız iddiası çok haksız olur Cumhurbaşkanına da ilettim. Bizim sektörden gelen bir bakanımız var. Biz buna rağmen bütün açıklığıyla Turizm İstişare Kurulu'ndaki 8 paydaş olarak rapor hazırlayıp altına imzamızı atarak AK Parti ve muhalefet partilerine verdik. Cirodan vergi alınmasının çok haksız olduğunu belirttik. Cumhurbaşkanına da sözlü de ilettik"

Kim Başkan olursa o gitmeli

Turizm Tanıtım Ajansı Yönetiminde TÜRSAB'ın hak ettiği kadar temsil gücü verilmediğine yönelik soruyu da cevaplayan Bağlıkaya şöyle konuştu: " Tur operatörlerinin olmadığı bir pazarlama ajansı düşünülemez. Yönetim Kurulu'nda bir üyeyle temsil edileceğiz. İcra Kurulu'nda zaten yokuz. TÜRSAB sadece Ajans'ın danışma kurulunda var. O da bir yılda mı iki yılda mı toplanır bilemem. Ajans'ın Yönetim Kuruluna gidecek TÜRSAB temsilcisi için de öyle bir şey yapıldı ki. TÜRSAB Başkanlık seçimlerinde çift sandık konulacak. Birisi Ajans'a gidecek temsilciyi belirlemek için. Ajansın yönetmeliğinde 'TÜRSAB Başkanı seçilen kişi aday olamaz' denildi. Aslında Firuz Bağlıkaya Ajans için aday olamayacak deselerdi. Diğerlerinin (TÜROFED, TÜROB, TTYD) başı yanmazdı. Kim başkan olursa o gitmeli. "

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha