Aytekin Şahinbaş: Tur ilanları birer birer çekiliyor

Aytekin Şahinbaş: Tur ilanları birer birer çekiliyor
08 Haziran 2021, 13:34
Marmara Denizi’nde çevre felaketine yol açan ‘müsilaj salgını’ turizmi de etkilemeye başladı.

Marmara Denizi’nde çevre felaketine yol açan ‘müsilaj salgını’ ekonomik faaliyetleri vurmaya devam ediyor. Turizmciler kötü koku ve görüntü kirliliği nedeniyle bölge insanlarını olumsuz etkileyen deniz salyasının bir an önce temizlenmesi gerektiğine, aksi takdirde yaz sezonunda otellerin ve turizm işletmelerinin büyük kayıplar yaşayacağına inanıyor. Sektör temsilcileri ayrıca, deniz salyasının Ege’ye inmesi halinde turizme büyük bir darbeye neden olacağına dikkat çekerek, acil eylem planının hayata geçmesini istiyor.

Dünya Gazetesi'nden Merve Yiğitcan'a değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Aytekin Şahinbaş, Kocaeli ve Sakarya bölgesinde denizin normalde de çok temiz olmadığını ancak şu anda denizin durumunun çok vahim olduğuna dikkat çekti. Bu sene bölgeden yapılacak tekne turları için yeni destinasyon çalışmaları yaptıklarını, acentelerin bu konuda çok fazla çalışması olduğunu kaydeden Şahibaş, “Kocaeli’den Karamürsel’e uzanan bir hatta tekne turları düşünülüyordu. Yine Adalar’a tekne turları planlanmıştı. Ancak bu yeni destinasyonları turlara başlamadan kapattık. Çünkü deniz kötü durumda. Tur ilanları birer birer çekiliyor. Yatı, teknesi olan Bodrum’a ve Çeşme’ye gitmeye başladı. Eğer Ege’ye de sıçrarsa gidecek yerimiz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, temiz ve ilgi çekici çevrenin turizm için çok önemli olduğunu hatırlatarak, deniz salyası sorununun bunu tehdit ettiğini söyledi. Bursa ve Güney Marmara bölgesi için özellikle pandemi sonrası doğa turizmi algısına yatırım yaptıklarına dikkat çeken Saraçoğlu, bunu yaparken de temiz deniz vurgusu da yaptıklarını ancak gelinen noktada bölgeyi ziyaret eden misafirlere karşı bir mahcubiyet hissettiklerini vurguladı. Saraçoğlu, “Eğer Ege’de de görülmeye başlarsa o zaman turizm çok etkilenir. Zaten güç bela kendini toplamaya çalışan sektöre bir balta da deniz salyası vurmuş olur” dedi. Saraçoğlu, deniz salyası ile mücadelede eylem planının bir an önce uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ortadoğulu turist Karadeniz’e gidecek Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Ersin Yazıcı, Gemlik Körfezi’nde ve Mudanya sahillerinde de görülmeye başlayan deniz salyasının, kötü görüntü ve kokusu ile birlikte yerel halkın psikolojik ve ekonomik açıdan sorun yaşamasına sebep olduğunu söyledi. Mudanya’nın Bursa’yı tercih eden turistler için özellikle deniziyle önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyleyen Yazıcı, “Özellikle Ortadoğulu turistler Karadeniz Bölgesi’ne yönelecektir. Mudanya’nın ve Bursa’nın turizmden daha fazla pay alması için bu yöndeki çalışmaların artırılmasını beklediğimiz bir süreçte daha fazla kayıp göze alınamaz” dedi.

Yorumlar
Edis Koru
09 Haziran 2021, Çarşamba 09:28
Etme bulma dünyası. Doğaya saygılı olmayıp, zarar verirseniz. Doğada size yaptığınızı geri kusar. Üstelik de o eski durumuna gelmesi yılları alır. Para hırsının getirdiği duyarsızlık, tabiat ana tarafından kat ve kat fazlasıyla ödettirilir. Geçmiş olsun ki ne âlâ.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha