Aycı'dan Thomas Cook uçaklarıyla ilgili flaş açıklama

Aycı'dan Thomas Cook uçaklarıyla ilgili flaş açıklama
23 Ekim 2019, 08:04
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Boeing firmasının 737 Max tipi uçaklarına getirilen uçuş yasağı sonrası THY'nin B ve C planlarını hazırladığını söyledi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin 24 adet Max tipi uçağının her gün yerde durmasının kendisini rahatsız ettiğini söyledi. Bu uçakların taksitlerini düzenli olarak ödemeye devam ettiklerini belirten Aycı, Boeing ile müzakerelerinin sürdüğünü ve sözleşmelerden kaynaklı hakları için görüştüklerini ifade etti.

Thomas Cook'un yerdeki uçaklarını değerlendirebiliriz

NTV'den Levent Ertem'in haberine göre Boeing’in önemli bir iş ortakları olarak yoluna devam etmesini istediklerini belirten Aycı, şöyle konuştu: " Onaylar verilmeden bu uçaklar uçamayacağı için biz de tüm dünya gibi Boeing'in kararını bekliyoruz. Yine de B ve C planlarımız var. Her an bunları yürürlüğe koyabiliriz. Filomuzda bu nedenden ötürü bir açık yaşamak istemeyiz. Thomas Cook’in yerdeki uçakları dahil yeni alternatifleri de değerlendiriyoruz. Temennimiz artık Boeing’in bu meseleyi bir an önce çözmesi. Bu uçakların her gün bize zarar yazması ve belirsizlik kötü bir durum. Bu işten sadece maddi kayıp yaşamıyoruz, moralimizi de bozuyor."

Max nedeniyle hedefimiz 4 milyon saptı

2020'de Boeing firmasından teslim alacakları 25 Max tipi uçak daha olduğunu belirten Aycı, " Filosunda neredeyse toplamda 50 uçağın yerde olması bir şirketi elbette olumsuz etkiler. Boeing'in 737-8 Max uçaklarının uçamaması nedeniyle 2019'da yüzde 7 yerine yüzde 4 büyüyeceğiz, Yani büyümemüz 3 puan aşağıda kalacak. Ayrıca 80 milyon yerine 76 milyon yolcu taşıyacağız yani 4 milyon yolcu kaybetmiş oluyoruz, gelirimizi de bu yüzden 14 milyar dolardan 13,4 milyar dolara çektik burada da 600 milyon dolar gelir kaybı var. Buna rağmen 200 milyon dolar da tasarruf ederek, taşınma maliyeti yaşadığımız en zorlu yılı da karla bitirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha