Ayasofya ibadete açıldı, Diyanet'e bağlandı

Ayasofya ibadete açıldı, Diyanet'e bağlandı
10 Temmuz 2020, 17:39
Danıştay'ın 1934 yılı Bakanlar Kurulu kararını iptalinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan imzası ile Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlanarak ibadete açıldı.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını twitter'a yazdığı "hayırlı olsun" mesajıyla paylaştı. Karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Öte yandan, Rus Ortodoks Kilisesi, Türkiye'de Danıştay’ın Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi yönündeki kararı iptal etmiş olmasını üzüntüyle karşıladıkları açıklamasını yaptı.

Rus Ortodoks Kilisesi'nin basınla ilişkilerden sorumlu yetkilisi Vladimir Legoyda, Danıştay'ın kararına ilişkin olarak, "Rus Ortodoks Kilisesi ile diğer Ortodoks kiliselerinin endişelerine kulak verilmemiş olması çok üzücü" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararına Avrupa’dan tepkiler geliyor. Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararını "medeni dünyaya karşı açık bir provokasyon" olarak niteledi.

UNESCO Genel Sekreteri Audrey Azoulay'ın örgütteki Türkiye temsilcisine bu konuda endişesini ilettiği belirtildi. Azoulay açıklamasında, "Ayasofya, mimari bir başyapıt ve aynı zamanda yüz yılllardır Avrupa ile Asya arasındaki etkileşimlerin eşsiz bir tanığı. Müze statüsü, mirasının evrensel niteliğini yansıtıyor ve onu diyoloğun güçlü bir sembolü haline getiriyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Zeynel Abidin Tilki
11 Temmuz 2020, Cumartesi 03:44
Her köşebaşı camii ile tutulmuşken, sanki camiler dolup taşıyorda insanlar namaz kılamayacak yer bulamamış ve çok acil ihtiyaç gibi, yada ülkeyi işgalden kurtarmış görünümü yaratmak adına insanlığın ortak mirasına ve turizm aleyhine alınmış bir zavallı sonuç.
Cicekten Yesilkaya
11 Temmuz 2020, Cumartesi 10:14
Haberiniz bu haliyle tüm mecralarda var. Ben bu haberi sizin mecranızda turizm perspektifinden okumak isterdim. En azından cami olması turistik ziyaretleri etkileyecek mi ? Kim, ne koşulda ziyaret edebilecek gibi soruların cevaplarını öğrenmek isterdim. İlerleyen günlerde bu ve daha onlarca sorunun cevabını buradan okuyabilmek dileğiyle...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha