Ayasofya'dan sonra Kariye de ibadete açıldı!

Ayasofya'dan sonra Kariye de ibadete açıldı!
21 Ağustos 2020, 06:21
Ayasofya'nın Camii'ye dönüştürülüp Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlanmasının ardından İstanbul Fatih'te bulunan Kariye Camii de Diyanet'e bağlanarak ibadete açıldı.

İstanbul'un Fatih ilçesi sınırlarında bulunan Kariye Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı. Danıştay, Kariye Müzesi ile ilgili olarak, “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” kararı almıştı. Danıştay Kararı içinde yer alan Kariye Camii'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesi kısmı geçtiğimiz yıl iptal edilmişti.

1958’den beri müze olarak ziyarete açık olan Kariye Müzesi bilindiği üzere Bizans Dönemi’nde Khora Manastırı’nın parçası olarak şehrin surları dışında inşa edilmiş ve Osmanlı Dönemi’nde camiye dönüştürülmüştü. 71 yıldır müze olarak kullanılan Kariye, Khora Manastır kompleksinin kilisesi olarak 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Kariye Müzesi, çok katmanlı yapısı, sanatsal ve tarihî belge değeri nedeniyle, İstanbul’un önemli anıtları arasında yer alıyordu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha