Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) karantinaları kaldırma çağrısı yaptı

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) karantinaları kaldırma çağrısı yaptı
08 Aralık 2020, 00:15
Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı'nın (EASA) raporlarını değerlendiren Avrupa Birliği seyahat uzmanları, uçak yolcularının sistematik karantinaya alınmaması tavsiyesinde bulundu.

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi'nin sunduğu hava yolcularının COVID-19 testi ve karantinası için açık bir yol haritası niteliği taşıyan kılavuzu memnuniyetle karşıladığını açıkladı. En son bilimsel kanıtlara ve bilgilere dayanan rapor, gezginler arasında COVID-19 yaygınlığının genel popülasyondan daha düşük olduğunu gösteriyor. En önemlisi, mevcut epidemiyolojik durumda uçak yolcularına yeni koronavirüs nedeniyle karantina veya sistematik test yapılması önerilmiyor.

Kılavuzda yer alan bilgilerde seyahat eden kişilerin otomatik olarak enfeksiyon yayma açısından yüksek riskli olarak görülmemesi gerektiği belirtilirken uçak yolcularının tespit edilen tüm COVID-19 vakalarının % 1'inden az olduğu ve COVID-19 bulaşma oranını artırmadığını ortaya koyuyor. Ancak oluşturulan yönergelerde esneklik için önceliğin AB üyesi ülkelerde oturanlara verilmesi gerektiği de ayrıca belirtiliyor.

Turizm Avrupa ekonomisi için büyük önem taşırken ETC Avrupa'da turizmi güvenli bir şekilde yeniden başlatmak için ortak ve risk temelli bir yaklaşım çağrısında bulundu. Avrupa turizminin bir uçurumda olduğu ve başka bir koordine edilmemiş etkisiz kısıtlama sürecinden sağ çıkamayacağını belirtiyor. Bu yeni öneriler, Avrupa hükümetlerinin aşı bulunmadan önce seyahati kolaylaştırmak için koordineli güvenlik önlemlerini uygulamaya başlaması için sağlam bir temel sağlıyor.

"Turizm sektörü çöküşün eşiğinde"

ETC Başkanı Luís Araújo, “Avrupa'da hareketliliğin yeniden başlatılması, turizmin canlanması ve daha geniş Avrupa ekonomisinde oynayacağı rol açısından küçümsenemez. Turizm sektörüne bağlı milyonlarca geçim kaynağı şimdi çöküşün eşiğinde ve bu haksız kısıtlamalara daha fazla zaman harcamayı göze alamayız. Biz tatil sezonuna girerken ve toparlanma yoluna başlarken bu tavsiyenin hükümetler tarafından hızlı bir şekilde dikkate alınması gerekiyor" dedi.

ETC’nin son raporuna göre, Avrupalılar güçlü bir seyahat isteği sürdürüyor ve ankete katılanların% 54'ü önümüzdeki altı ay içinde bir seyahate çıkacaklarını belirtiyor. Ancak, karantina kısıtlamaları konusundaki endişeler, Avrupa'da seyahatler için önemli bir caydırıcı unsur olarak devam ediyor ve bu 2021'de daha fazla gezinin seyahatlerini ertelemesine neden oluyor. ETC acil olarak çok zorunlu olmadıkça ağır karantina koşullarının kaldırılmasını, hızlı test ve koordineli izleme sisteminin getirilmesini istiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha