Avrupa havalimanları lise mezunu Türk işçi arıyor... Maaş ne kadar?

Avrupa havalimanları lise mezunu Türk işçi arıyor... Maaş ne kadar?
13 Ağustos 2022, 11:46
Pandemide çalışanlarını işten çıkaran Avrupa havalimanları yaşanan kaosu bitirmek için harıl harıl eleman arıyor.

Küresel salgın Kovid-19'un ardından başlayan seyahat trafiği Avrupa Havalimanları'nda tam bir kaosa neden oldu. Bu dönemde birçok personelini işten çıkaran havalimanları yeniden başlayan hareketlilik karşısında personel açığını kapatamadı. Bu durum İngiltere'den Almanya'ya, Fransa'dan Hollanda'ya, İsviçre'den İtalya'ya kadar bütün havalimanlarında tam bir kargaşa yarattı. Uzun check-in kuyrukları, havalimanlarında yığılan valizler, ardı ardına iptal edilen uçuşlar insanları isyan ettirdi. Personel sorununu çözmek için geçen ay harekete geçen Almanya, 2 bin Türk işçi alacağını duyurmuştu. Şimdi ise Türk kariyer sitelerine ilanlar verilmeye başlandı.

'Bagaj taşıma personeli' ilanları yayınlanmaya başladı

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre Türkiye'de ve yurtdışında faaliyet gösteren bir kariyer sitesinde "Almanya havalimanlarında çalışma fırsatı" başlığıyla verilen ilanlarda, bagaj taşıma personeli arandığı belirtiliyor. İlanın iş tanımı ise, "Gelen ve giden yolcuların bagaj işlemlerinin yürütülmesi, bagaj fişlerinin bavula yerleştirilmesi ve bagajların araca yüklenmesi, yolcudan gelen bagaj fiş numaralarına göre bagajların ilgili yolculara teslim edilmesi, birim yöneticileri ile koordineli bir şekilde çalışılması, kayıp eşyaların kayıp eşya birimine teslim edilmesi" olarak belirtiliyor.

İlana başvuru yapacak adayların en az lise mezunu olması istenirken, Almanca dil bilgisi şartının aranmıyor olması dikkat çekiyor. Başvuru yapacak adaylarda, şu şartlar aranıyor: "Ehliyet, nüfus cüzdanı, sabıkasızlık kaydı, 10 yıllık tarihçeli yerleşim yeri ve diğer adres belgesi, son 5 yıl SGK hizmet dökümü (Yeni mezun adaylar için geçerli değil) Diploma (en az lise) aslı gibidir kayıtlı noter onaylı. Sağlık raporu."

Aylık 2.500 euroya kadar maaş

Almanya'da 1 Temmuz'da asgari ücret saatlik 10.45 euroya yükseltildi. Bu da aylık ortalama 1.811 euroya tekabül ediyor. Ülkede yer hizmetlerinde çalışanların maaşlarının ortalama 2 bin ila 2.500 euro arasında olduğu belirtiliyor. Bu rakam Türkiye'ye göre yüksek görünse de Avrupa'da da bu fiyata geçinmek için şartların zorlanması gerekiyor.

.

Yorumlar
Ali Talipoğlu
14 Ağustos 2022, Pazar 01:32
En azından çocuklarını imam hatiplerden korumak isteyenler düzgün eğitim aldırır, bence herkes gitsin. Keşke 2 milyon insan alsalar.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha