Avrupa'dan ABD dahil 6 ülkeye kısıtlama geliyor

Avrupa'dan ABD dahil 6 ülkeye kısıtlama geliyor
29 Ağustos 2021, 23:33
Avrupa Birliği ülkelerinin ABD ve beraberindeki beş diğer ülkenin aşısız vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.

Reuters’da yer alan bir habere göre Avrupa Birliği, geçtiğimiz cuma günü yapılan bir görüşme sonrası ABD ve beş diğer ülkenin vatandaşlarına seyahat kısıtlaması getirmeye hazırlanıyor.

Kısıtlamanın çift doz aşı olmuş kişileri kapsamayacağı; aşısız kişilerin ise AB ülkelerine seyahatlerinde karantina ve test gibi prosedürlere tabi tutulacağı söyleniyor.

ABD vatandaşları şu an için AB’ye herhangi bir kısıtlama olmadan seyahat edebiliyor. Ancak aynı durum AB vatandaşlarının ABD’ye yapacakları seyahatler için geçerli değil.

AB, bu durumla ilgili ABD’ye çağrıda bulunsa da durum değişmedi ve şimdi de benzer bir uygulamanın ABD için yapılması gündemde.

Reuters’a verdikleri demeçte durumu bildiren diplomatlara göre AB’nin seyahat kısıtlaması getireceği ülkeler listesinde beş ülke daha bulunuyor.

Bu ülkelerin Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya olduğu söyleniyor.

AB’nin ‘vatandaşları herhangi bir kısıtlama olmadan AB ülkelerine seyahat edebilecek ülkeler’ listesinde şu an için Japonya, Ukrayna ve Katar gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 23 ülke var.

Bağlayıcılığı olmayan bu listeden yakın zamanda bazı ülkelerin çıkarılacağı kesin gibi görünüyor.

Tüm AB ülkelerinin hemfikir olması durumunda güncellemenin pazartesi günü yapılması bekleniyor

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha