Avrupa’da yaz sezonunda düşündürücü iptaller! Zirvede Easyjet ve THY var!

Avrupa’da yaz sezonunda düşündürücü iptaller! Zirvede Easyjet ve THY var!
25 Temmuz 2022, 14:15
Yoğun geçen yaz sezonu esnasında Avrupa’da birçok uçuşun iptal edildiği belirtildi. Avrupa'nın önde gelen havayollarının son birkaç haftadaki planlama verilerini analiz eden Seyahat Platformu Mabrian en çok Easyjet ve Türk Hava Yolları'nın uçuş iptaline gittiğini açıkladı.

Mabrian 14 Haziran ve 28 Haziran’da 1-15 Temmuz tarihlerinde planlanan uçuş sayılarını karşılaştırdı. Sonuçlar en çok Easyjet ve Türk Hava Yolları'nın etkilendiğini gösteriyor. Easyjet 1.394 uçuşunu iptal ederken THY toplam uçuşlarının yüzde 7 kadarını iptal etti.

Uzmanlar, havayollarının tarifeli uçuşlarını bu kadar kısa sürede iptal etmesinin çok sıra dışı olduğuna dikkat çekiyor. İptallerin tam da yaz sezonunun zirvesinde gerçekleştiğinin altı çiziliyor. Sadece bu verilere dayanarak ilk on iptale bakıldığında, 1-15 Temmuz döneminde Avrupa'da 2 binden fazla uçuşun iptal edildiği açıkça görülüyor.

Daha önce böyle bir şeyin yaşanmadığını ifade eden uzmanlar krizin sadece havayollarının ve havalimanlarının şu anda yaşadığı işgücü zorluklarının bir yansıması olduğuna inanılıyor. Havaalanları ve havayolları operatörleri, 2019 kapasite seviyelerine geri dönmelerinin zor olduğu belirtiliyor.

İşte Avrupa'da uçuş iptal eden havayolları

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha