Avrupa'da tüm koronavirüs önlemlerini kaldıran ilk ülke oldu

Avrupa'da tüm koronavirüs önlemlerini kaldıran ilk ülke oldu
11 Eylül 2021, 09:58
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde dün bir ilk yaşandı.

Mart ayında aşı pasaportu uygulamasına geçen Danimarka, dün itibarıyla tüm kısıtlamaları kaldırdı. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde tüm kısıtlamaları kaldıran ilk ülke olan Danimarka’da, uygulamada olan aşı kartı uygulamasının artık restoranlara, spor merkezlerine veya gece kulüplerine girmek için gerekli olmayacak. Ülkede 'temaslı' uygulamasının kaldırılacağı belirtilirken, yalnızca koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin karantinaya alınacağı aktarıldı.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke yaptığı açıklamada, "Aşılar ve tüm Danimarka vatandaşlarının bu kadar uzun bir süre boyunca gösterdiği büyük çabalar, neden güçlü olduğumuzun temelidir" dedi.

Danimarkalı sağlık yetkilileri, yüksek aşılama oranları, düşük ciddi hastalık ve ölüm insidansı nedeniyle virüsün "artık toplum için kritik bir tehdit olmadığını" ilan ettikten sonra Ağustos ayı sonlarında kısıtlamaların kaldırılması kararını açıklamıştı.

Danimarka’da aşı kampanyası hız kazanarak 5.8 milyonluk nüfusun yüzde 73’ü aşılandı. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşlarda aşılanma oranı yüzde 96’yı buldu. Üçüncü doz aşı da riskli grupta bulunan kişilerde kullanıma sunuldu.

Roskilde Üniversitesi’nden epidemiyoloji uzmanı Lone Simonsen, aşı sayesinde günde yaklaşık 500 yeni koronavirüs vakasının görüldüğü ülkede virüsün artık toplumsal bir tehdit olmadığını söyledi.

Eğlence sektörünün dünyaca ünlü organizatör şirketi Live Nation’da menajerlik yapan Ulrik Orum-Petersen, bu karardan memnun olduklarını ve aşılama oranlarının yüksek olması sayesinde bu imkana sahip olduklarını söyledi.

Bu gelişmenin ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla Kopenhag’da bugün gerçekleşecek ve biletleri tamamen tükenen 50 bin kişilik konser, Avrupa için bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha