Avcı: Pazar sınırlamasına rağmen 6. sıradayız

Avcı: Pazar sınırlamasına rağmen 6. sıradayız
25 Ekim 2016, 15:13
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı rehberlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Temsilciler Meclisi toplantısına katılarak, rehberlerin gündemdeki başlıklarını onlarla birlikte değerlendirdi. Bakan Nabi Avcı, rehberlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Bakan Nabi Avcı rehberlere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye'nin, dünyanın 6. büyük turizm destinasyonu olduğunu belirterek, “Pazar sınırlamasına rağmen 6’ncı sırada. Demek ki pazarımızın yelpazesini genişletirsek, ürünlerimizin çeşitliğini artırırsak, daha yukarı sıralara gelmememiz için hiç bir sebep yok.” dedi.

Rehberler Birer Kültür Ataşesidir

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, rehberliğin sorumluluk taşıyan bir meslek olduğuna işaret ederek, bu meslek mensuplarının hem genel hem de konjonktürel sıkıntılardan kaynaklı geçici sorunlarını bildiklerini ifade etti.

Sorunların çözümü için fikir alışverişinde bulunmak amacıyla toplantıya katıldıklarını dile getiren Bakan Nabi Avcı, mesleğin kendine özgü sıkıntılarına, 2016'da turizmde yaşanan sorunların da etkilendiğini söyledi. Bu durumun geçici olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı, Hükûmet ve Bakanlığın, sektörün farklı kesimlerine birtakım destekler verdiğini, ancak rehberlere bugüne kadar doğrudan böyle bir program uygulanmadığını, toplantının da bu konunun görüşülmesi için vesile olacağını söyledi.

Rehberlerin sadece ülkeye gelen misafirlere bilgi aktaran kişiler değil, aynı zamanda birer kültür ataşesi olduğunu kaydeden Bakan Nabi Avcı, bu meslek mensuplarının, ülkenin zenginliklerini tanıtmanın yanı sıra kültürü, değerleri ve yaşam tarzını da aktardığını belirtti. Bu nedenle rehberlerin eğitiminin önem kazandığını ifade eden Bakan Avcı, TUREB'in eğitimlerini, Bakanlık ile uyum içinde, teknolojinin imkânlarından faydalanarak ve geniş tabana yayarak, daha düzenli ve sistemli hale getirmesinde fayda olduğunu kaydetti. Rehberlerin sahada birebir gözlem yaptığını anlatan Bakan Avcı, bu nedenle birtakım aksaklıkları ve bunların çözümünü en iyi rehberlerin bildiğini dile getirdi.

Bakan Nabi Avcı, pazar sınırlamasına rağmen Türkiye'nin, dünyanın 6'ncı büyük turizm destinasyonu olduğunu belirterek, “Pazar sınırlamasına rağmen 6'ncı sırada. Demek ki pazarımızın yelpazesini genişletirsek, ürünlerimizin çeşitliğini artırırsak, daha yukarı sıralara gelmememiz için hiçbir sebep yok. Burada da en büyük görevlerden biri siz rehberlere düşüyor.” dedi.

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı da toplantıda yaptığı konuşmada turizmde yaşanan sorunlar nedeniyle sektörden ayrılmaları engellemek için rehberlerin krediyle desteklenmesini istedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha