ATOR: Rusların yurtdışı tatilleri 5 ülkeyle kısıtlandı

ATOR: Rusların yurtdışı tatilleri 5 ülkeyle kısıtlandı
05 Eylül 2022, 00:44
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Batı yaptırımları sonrası 2022 yazında dış turizmde uçak sıkıntısı nedeniyle Rusların yurtdışı tatil seçeneklerinin yalnızca 5 ülkeyle sınırlandığını açıkladı.

Organize turistler için Rusya, Türkiye, Abhazya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın lider tatil destinasyonu tercihi olduklarını bildiren ATOR analistlerinin hesaplamalarına göre, 2022 yazında Rusya, daha önceki yıl olduğu gibi tatile giden tüm turistlerin tercih sıralamasında liderliğe oturdu.

İlk tahminlere göre, yazın üç ayı boyunca yaklaşık 3,5 milyon Rus yurtdışına seyahat ederken, tüm yabancı destinasyonlar arasında tartışmasız liderin Türkiye olduğuna vurgu yapan ATOR, tahminlere göre Haziran-Ağustos 2022 döneminde Rusya’dan 2,1 milyonun üzerinde turistin Türkiye’ye seyahat ettiğini aktardı.

İkinci sırada Abhazya yer alırken, ATOR analistlerinin ön tahminlerine göre bu yaz yaklaşık 800 bin Rus turist bu ülkeyi ziyaret etti.

2022’nin en popüler yaz tatili destinasyonları sıralamasında üçüncü olan BAE’ye yaklaşık 170 bin ila 180 bin Rus turist giderken, bu sayının geçen yaza göre yaklaşık iki kat daha fazla olduğunun da altı çizildi.

Uzmanlara göre bu yaz Mısır’a yaklaşık 100 bin vatandaş giderken, beşinci sırada muhtemelen 55 bin Rus tatilcinin ziyaret ettiği düşünülen Maldivler yer aldı. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha