ATOR'dan Rus turistlere: Türk mağazalarına bu soruyu sormayın!

ATOR'dan Rus turistlere: Türk mağazalarına bu soruyu sormayın!
08 Mart 2022, 11:54
Mastercard ve Visa'nın Rus bankaları ödeme sistemlerinden çıkarması nedeniyle turistlerin nasıl ödeme yapacağına dair endişeler artıyor. Türk bankaları konuyla ilgili çözüm üzerinde çalışırken Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'dan turistlere Türkiye'de MİR kartıyla alışveriş yaparken dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda uyarı yapıldı.

Mastercard ve Visa'nın Rus bankaları ödeme sistemlerinden çıkarmış olmaları nedeniyle turistlerin yurtdışında nasıl ödeme yapacağına yönelik belirsiz süreç devam ediyor. Rusya'nın geliştirdiği Mir kartı yurtdışında sınırlı bir ölçekte çalışıyor.

Özel ve kamu bankaları Mir kartıyla ödeme yapılması için altyapı kurdu

Bu konuyla ilgili Türk bankaları formül geliştirdi. Hem İş Bankası'nın hem kamu bankalarının Rus bankacılık sistemi Mir altyapısı hazır durumda. Diğer özel bankalar da bu altyapı için çoktan çalışmalarını başlattı. Habertürk'e konuşan 3 özel banka sisteme entegrasyon için hızla teknolojik altyapı çalışmalarına başladıklarını iletti. Bu sistem ile Rus turistler Ruble cinsinden ödemelerini rahatlıkla yapabilecek. Bankalar da Ruble'yi Merkez Bankası'na veya doğalgaz ödemeleri nedeniyle devlet kurumlarına rahatlıkla verebilecek. Turizmciler de ödeme konusunda bir sorun olmasını beklemiyor.

ATOR: 'Türk mağazalarına MİR kartı kabul ediyor musunuz' diye sormayın

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rus turistlerin Türkiye'de MİR kartını nasıl kullanabileceğiyle ilgili analiz yayınladı. ATOR'a göre Türkiye'de Mir kartlarına 3 büyük banka hizmet veriyor. Bu bankalar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve İş Bankası. Bu bankaların ATM'lerinden Mir kartlarıyla işlem yapılabiliyor. Üç bankanın POS terminallerinin bulunduğu çok sayıda mağazadan da MİR kartıyla işlem yapılabilir.

ATOR, Rus turistlere ilginç bir uyarıda da bulundu. Turistlerin MİR kartıyla alışveriş için Türk mağazalarına gittiklerinde “Mir kartlarını kabul ediyor musunuz” diye sormamaları tavsiye edildi. ATOR, " Mağazaların belki de hiçbiri MİR kartını hiç duymadılar ve siz sorduğunuzda ' Hayır' cevabını verecekler. Bunun yerine, hangi bankaların POS cihazlarının olduğunu sorun. Eğer yukarıda belirtilen üç bankaya aitse, Mir kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Eğer mağazada bu bankaların pos cihazı yoksa alışverişiniz mümkün olmayacaktır" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha