ATO Başkanı Gürsel Baran'dan tur paketleri ve otobüs biletleriyle ilgili çağrı!

ATO Başkanı Gürsel Baran'dan tur paketleri ve otobüs biletleriyle ilgili çağrı!
25 Nisan 2020, 14:35
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran açıkladıkları öneri paketinde tur paketleri ve otel bilet fiyatları için devlete çağrıda bulundu.

Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen turizm sektörünün sorunlarına çözüm üretmek amacıyla ATO Başkanı Gürsel Baran başkanlığında toplanan ATO Turizm Geliştirme Stratejileri Özel İhtisas Komisyonu, sektöre yönelik öneri paketi açıkladı.

'Otobüs biletine tek fiyat' önerisi

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre öneri paketinde, Türkiye'nin pandemi sonrası ‘güvenli ülke' olarak adlandırılması için virüse yönelik alınan tedbirlere daha fazla ağırlık verilmesi ve güvenli ülke olma avantajının sağlanması istendi.

ATO'nun paketinde, virüs sürecinde bazı otobüs biletlerinin fahiş fiyatlarla belirlendiğine işaret edilerek, ‘tek fiyat' uygulamasına geçilmesi istendi.

Pakette bu öneri, “Fahiş fiyatlı bilet satışlarının engellenmesi amacıyla Ankara'dan karayolu ile AŞTİ'den seyahat edeceklere yapılan bilet satışlarının kamu otoritesi tarafından tek ofisten ve standart fiyatla yapılması sağlanarak, yolcuların mağduriyetinin önüne geçilmesi” şeklinde ifade edildi.

Paket turda nakit yerine kupon

Pakette ayrıca, virüs salgınıyla birlikte yoğun bir şekilde yaşanan paket tatil iptalleri için de nakit para iadesi yapılması yerine ileri bir tarihte kullanılmak üzere kupon verilmesi önerildi. Tüketici örgütleri ise bu konuda tüketici haklarının çiğnenmemesi ve iadelerin ödenmesini talep etmişlerdi.

Turizmde nakit akışının tıkanması domino etkisine yol açar

ATO Başkanı Gürsel Baran, salgın nedeniyle üretim azalırken, tüketimin aynı düzeyde kaldığını, bu nedenle maliyetlerin artacağını ifade etti.

Ekonomi için kritik önem taşıyan turizmin ayakta kalmasını sağlayacak tedbirlerin kaçınılmaz olduğunu belirten Baran, “Konaklama, hava ve karayolu yolcu taşımacılığında alınacak önlemlerle zararı en aza indirmeye çalışmamız gerekiyor” dedi.

Komisyona katılan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da turizmin çok sayıda sektörle iç içe çalıştığına işaret ederken, turizm sektöründe nakit akışının tıkanması halinde bunun domino etkisiyle tüm sektörlerde tıkanmaya yol açabileceği uyarısında bulundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha