ATO Başkanı Gürsel Baran: Bayram tatili uzatılmasın!

ATO Başkanı Gürsel Baran: Bayram tatili uzatılmasın!
19 Temmuz 2019, 14:43
Turizm sektörünün Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması talebine Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) itiraz geldi.

Turizm sektörünün Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması talebine Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) itiraz geldi. ATO Başkanı Gürsel Baran yaptığı yazılı açıklamada Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasının turizm sektörü dışında kalan sektörlerde iş hacmini daralttığını savundu.

Tatil, ihracatın ayağına çelme takıyor

Ramazan Bayramı'nda ülke genelinde yaklaşık 10 milyonu aşkın kişinin seyahat ederek turizm bölgeleri ve memleketlerine gittiğini belirten Baran, “ Turizm bölgelerinde ekonomik hareketlilik artıyor; ancak bu kez kentlerde durgunluk başlıyor. Turizm gelirleri artarken; ekonomimizin can damarı olan üretim ve ticaret kesintiye uğruyor. Tatil rekora koşan ihracatımızın da ayağına çelme takıyor” dedi.

'Kurban Bayramı zaten turizm sezonuna denk geliyor'

Yaklaşan Kurban Bayramı’nın zamanının turizm sezonuna denk geldiğini belirten Baran, " Turizm sektörü zaten hareketli olduğu için bu bayramda tatili uzatmayarak ekonominin diğer alanlarına odaklanalım. Üretim ve ihracatı artırmak için çalışalım.” diye konuştu.

Turizm dışındaki sektörlerde esnaf ve tüccarların iş hacimlerini etkileyen uzun bayram tatillerinin çalışanların da işe yönelik konsantrasyonlarını bozduğunu savunan Baran, “Tatil ve bayram herkesin hakkı ancak süreleri ülke ekonomisine zarar vermeyecek bir şekilde planlanmalı” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha