Ata’nın sofrası Pera Palace’ta

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
04 Eylül 2020, 15:31

Hikayesi olan, özellikle tarihle bağı olan oteller hep ilgi çekiyor. İstanbul’un bu yönüyle öne çıkan otellerinden biri ise anıların ve ünlülerin oteli Pera Palace…

Pera Palace Otel’in son yıllarda gerçekleştirdiği ve dünle bugün arasında bağlam kuran etkinliklerini takip ediyor musunuz? Otel yönetimi çok başarılı işler yapıyor.

Kıymetli Demet Sabancı Çetindoğan’ın “Mutlaka denemelisin” dediği Atatürk’ün en çok tercih ettiği yemeklerden oluşan menüyü deneyimleme fırsatım oldu. Gökay Çakıroğlu Şef’in heyecanlı anlatımı ile süslenen yemekte Pera Palace Genel Müdürü Murat Eti ve Satış & Pazarlama Direktörü Ilgaz Şaşmaz da güzel sohbetleri ile eşlik ettiler.

Hemen söyleyelim çeşitli sözlü ve yazılı kaynaklardan yapılan araştırmalar ışığında Atatürk’ün en sevdiği yemekler arasında olan milli yemeğimiz kuru fasulye ve pilav menünün ana yemeği olarak geldi. Gökay Şef İspir Kuru fasulyesini, bakır tencerede pişen tereyağlı pilavı ve bamya turşusunu, meyve kompostosu eşliğinde kendine has sunumla ikram etti. Kuru fasulye-pilav öncesinde limonlu fava eşliğinde zeytinyağlı kuş konmaz ve Selanik usulü yapılan ıspanaklı böreği tadımladık. Atatürk’ün menüsünü Türk kahvesi eşliğinde yediğimiz mevsimlik meyve ve beyaz çikolatayla süslenmiş irmik helvası ile tamamladık. Kuşkonmazın yanındaki narlı, yoğurtlu semizotu ve baklava hamuru ile açılmış ıspanaklı börek menüye günümüz yorumunu katmıştı. Atatürk’ün menüsünü her Çarşamba 85 TL gibi makul bir fiyata Pera Palace’ta deneyimleyebilirsiniz.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk birçok defa Pera Palace’ta kalmış, hatta 1917 yılında otelin anı defterinde imzası var. Kendisi hem Kurtuluş Savaşı’na hazırlanırken hem de Cumhuriyet kurulduktan sonra birçok defa Pera Palace’ta konaklamış, misafirlerini ağırlamış. Tabii Paşa’nın olduğu sofralarda nezaketin, ince detayların, kusursuz yemek ve zarif sunumların olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Pera Palace Hotel Genel Müdürü Murat Bey’in verdiği bilgiye göre, Atatürk sabah kahvaltısında çift yumurtalı peynirli omleti tercih eder, yemeğini yedikten sonra odasına çekilip sütlü kahvesini içermiş. Öyle ki Mustafa Kemal’in günü bir bardak soğuk ayran eşliğinde yediği bir dilim ekmekle kapadığı olurmuş. Milli Mücadele'nin kolay kazanılmadığı, hiyerarşinin en altından en üstüne kadar herkesin çektiği zorlukları gösteren bir tespitti bu.

Atatürk’ün öğle yemekleri de en az sabah kahvaltıları kadar sadeymiş. Askerden kalma bir alışkanlık olarak gördüğü kuru fasulye ve pilavı çok severmiş. Kuru fasulyeyi neredeyse her öğün yiyecek kadar severmiş. Fasulye tenceresinin mutfakta eksik olmadığı söylenir. Arada karnıyarık ve etli bamyayı pilava karıştırıp yanında yoğurtla yediği olurmuş. Nadiren de olsa onu çocukluk yıllarına götüren annesi Zübeyde Hanım’ın yaptığı ıspanaklı böreği sipariş verirmiş. Böreğin yanında mutlaka soğuk ayran içermiş.

Atatürk’ün sanatçı, siyasetçi, bilim insanlarının ve yazarların katıldığı akşam sofraları tabaktan çatalına, örtüsüne kadar özenle hazırlanırmış. Büyük Önder’in giyim kuşam zevki düşünüldüğünde aksini hayal bile edemiyorum. Tabii sofranın olmazsa olmazı iyi fırınlanmış sarı leblebiler. Onun çektiği acılar, omuzlarına binen yükler düşünüldüğünde bu Anadolu usulü yorgunluk atma biçimi, bugünün sofralarına minnak bir miras değil mi? Sade yemek tercihlerine karşın “Köylü Milletin Efendisidir” diyen bu mavi gözler, tarımın önemini her fırsatta dile getirmiş ve bence bugünün yerli gastronomisinin çimentosunu oluşturmuştur.

Bazı kaynaklarda Ata’nın enginarı çok sevdiği söylenir fakat aslında bu yemeğin hiç tadına bakamamış, karaciğere iyi geldiğini öğrenince yapılmasını istemiş ama maalesef komaya girince tadını öğrenememiş. Tatlıyla da arasının pek olmadığı ara sıra irmik helvası ve gül reçeli yediği biliniyor.

Pera Palace’ın bu çok özel Atatürk menüsünü mutfak tutkunlarına tavsiye ediyorum. Pandemi dönemine uygun servis anlayışı ve Cumhuriyet vurgusunu yaşatan sofrasıyla çok farklı bir kuru fasulye-pilav sizi bekliyor. Atatürk’ü bu özelliği ile gündeme getirdiği için otel yönetimini tebrik ediyor, bu vesileyle Büyük Önder’i saygı ve özlemle anıyorum.

Fotoğraf Galerisi

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha