Astinus Tech Insider | Teknoloji Trendleri

İris Gizem Yücel-Yılmaz
İris Gizem Yücel-YılmazArcadias Tech Yönetici Ortak
14 Şubat 2020, 11:02

15 gün sonra yeniden merhaba.

LinkedIn, WhatsApp mesajları aldım. İlginiz için teşekkür ederim. Birkaç kişi, teknoloji ile ilgili bir köşe yazmamın sebebini sormuş. Aslında ilk yazıda belirtmiştim. Tekrara düşeceğim, kusura bakmayın.

Arcadias Tech adında benzersiz turizm yazılımları geliştiren bir yazılım şirketinin yönetici ortağıyım.

Sektörde bilinen markalarımız DigiCon (etkinlik yönetimi yazılımı) ve Mysteria (interaktif etkinlik mobil uygulaması). “Etkinlik yönetimi ne demek? Sizin rakibiniz kimler?” diyen de olmuş. Başta troll sandım ama adam ciddiydi. Herhangi bir ölçekteki etkinliğin yönetimi için tüm aşamaları yazılım ile yöneterek, acentenin yükünü hafifletiyoruz. Türkiye’de bize tam olarak benzeyen bir şirket olmadığı için rakibimiz yok.

Teknoloji yazmamın sebebi, gözümü teknolojiye açmış ve hayatımı teknolojiden kazanmış ve kazanıyor olmam.

Paparazziden sonra şimdi gerçek haberlere geçelim.

Birçok web sitesi, mouse hareketlerinizi takip ediyor

KVKK son 1 yıldır dillerden düşmese de markalar ve web siteleri takip edebilmek için ellerinden geleni yapmaktan vazgeçmiyor. Her bir sayfada nerelere daha çok ilgi gösterildiği, web sitelerinin gelişimi için önemli veri sağlıyor. Bu nedenle, pek de bir şey değişmiyor.

Google Stadia açıldı

Bu aslında biraz eskimiş bir haber. Fakat oyun dünyasına ilginiz varsa, bildiğinizi tahmin ettiğim bir gelişme. Google, oyun dünyasına da giriş yaptı. Bilmiyorsanız, üç büyüklerin onbirlisini bilmek gibi sosyal boost yapacağınız bir bilgi vereyim. Olur ya ortamlarda oyun muhabbeti olur, biz oyunseverlerin iki temel derdini bilmeniz yeterli. 1. Platformlar arası oyun oynayamıyoruz. (PlayStation – Steam (normal bilgisayar) gibi) 2. Her oyunu satın almak ve sonra bitince oyunu satmak gibi bir trafik içindeyiz.

Japon bilim adamları Artificial İnsan Kalbi Hücreleri transplantasyonu yaptı

Dünyada bir ilk. Kalp de tamir edilebilir bir forma dönüşüyor. İnsanlık sevinçli, Dünya üzgün diye tahmin ediyorum. Giderek sayımız artıyor ve kendisi ile aramız pek de iyi sayılmaz.

Sayborg Çekirgeler Patlayıcıları Tespit Edebiliyor

Sadece insanlar değil, teknoloji sayesinde köpekler de işsiz kalmaya başlıyor. Amerikan Donanması araştırma sonuçlarına göre, sayborg çekirgeler sayesinde patlayıcıları tespit etmek mümkün hale geldi. Bombaları koklayarak bulmak için meşakatli eğitimlerden geçen K9 köpekler de emekli olmaya hazırlanabilir.

Son Haberim İnsanlığın Lehine: Dünyanın en zeki yapay zekâsı halen bir bebekten daha az Zeki

Stanislas Dehaene isimli ve bu konuda kitabı olan bir nörobilimci, insan beyninin robot beyninden daha iyi öğrenebildiğini (en azından şimdilik) açıklamış.

Elon Musk’ın bile “biz bu yapay zekâyı geliştiriyoruz ama Allah’ın gücüne gitmesin, bu iş pek hayırlı bir yere gitmiyor gibi” dediği ibretlik paylaşımından sonra bu tür açıklamalar, kısa süreli rahatlamalar yaratıyor.

Yazıyı mümkün olduğunca, normal hayattaki konuşma dilimle yazıyorum. Sanırım böylesi daha iyi.

Fakat teknolojiyi korkutucu bir geleceğin tek sahibi olarak görmek yerine, şirketlerinizin teknoloji ile buluşması için korkusuz adımlar atmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Zira, yapay zekâdan korku ile bahseden Elon Musk, bugün dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri. Bu çağda, vizyoner liderler ayakta kalacak.

Bu aralar ne okudum, ne izledim?

“Ne alaka?” diyeceksiniz. Fakat bu aralar blockchain dünyasını gerçekten algılamaya odaklandım. Bunun için, turizm duayeni akıl hocam (mentor’um) –ismini açıklayamıyorum çünkü izin almadım ve ben bunları yazarken saat biraz geç- her zamanki gibi bilge bir söz etti: “Bugün blockchain’i anlamak için, tarihin önemli bir noktasından bugüne gelmen gerek. Sümerleri incele.”

Ve kendimi, Muazzez Ilmiye Çığ’ın hocası Samuel Noah Kramer’in kitabını okurken buldum:

- Kitap: Tarih Sümer'de Başlar

Ayrıca son 15 günden önerilerim:

- Belgesel: Don’t F**k with Cats (Dijitalde yaşanmış bir kovalamaca hikayesi)

- Belgesel: One Strange Rock (Tek kelimeyle inanılmaz)

- Bol bol destinasyon pazarlama ve yönetimi konulu akademik makale (Malumunuz bu aralar herkes bu işle uğraşıyor, bir anda herkes bu işin uzmanı oldu. Fakat somut tek bir adım yok. Neyse ki, en son umut ölür.)

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere, hoşçakalın.

Twitter @igyucel

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha