Astinus Tech Insider | Teknoloji Trendleri

İris Gizem Yücel-Yılmaz
İris Gizem Yücel-YılmazArcadias Tech Yönetici Ortak
24 Ocak 2020, 22:34

Merhaba,

Bu satırları yazarken ben bir ekrana bakıyorum. Siz de telefon ya da bilgisayardan bu yazıya bakıyorsunuz. Birazdan bir mail ya da WhatsApp mesajı gelecek. Dikkatiniz dağılacak. Yazının sonuna kadar beraber kalabilirsek, Dünya genelinde çok kısıtlı bir kitlenin içinde olacaksınız. Umarım başarabiliriz. Çünkü teknoloji sürekli dikkatimizi dağıtıyor.

İlk yazı sebebiyle size kısaca kendimden bahsedeceğim. “İlgilenmiyorum” derseniz, bir sonraki paragrafa geçmeniz yeterli. Bilgisayarlarla 4 yaşında tanıştım. Büyük disketlerin (fotoğrafta en soldaki) kullanıldığı bir bilgisayarla başladım. CD sürücüyü ilk gördüğüm anı unutamıyorum. Doğal olarak üniversitede kendimi mühendislikte buldum. Hollanda’da okudum. Master ve doktorayı reklamda devam ettirdim. Sonra Google’da çalıştım. Artık kongre turizmine özel yazılımlar geliştiren Arcadias Tech’te yönetici ortak olarak çalışıyorum.

Bu yazı, Türkiye’nin teknoloji kalbinde, İTÜ Arı Teknokent’te yazıldı. Burası, diğer teknokentlerden farklı bir yer. Sadece en iyilere yer veriyorlar. Çünkü İTÜ Teknokent, Dünya çapında teknoparklar ile yarışan bir yer. Arcadias’ın burada olması ve Arcadias sayesinde burada olabilmek, bana Google zamanlarımı anımsatıyor. Karşılaştığınız herkes, neredeyse sadece teknoloji konuşuyor. Geri kalan zamanlarda oyun muhabbeti yapıyorlar. Özetle, dijital bir dünyanın içindeyim.

Bir turizm websitesinin içinde teknoloji köşesi olmasını yadırgamayın. Yaklaşık 10 yıl içinde, teknoloji ile ilgisi olmayan günlük eşyalarınızla vedalaşacaksınız. Kalem, basılı kitap, vesaire… Aklınıza ne geliyorsa. Teknoloji ile nefes alıp veriyorum, işim yazılım ve yine de bu fikir beni de rahatsız ediyor.

Bunları belki ileride konuşma şansımız olur. Artık bu köşeyi yazmamın sebebine geçiyorum. Sizinle her yazıda, güncel teknolojik olayları paylaşacağım. Türkiye’de olan biteni bir yerlerden duyma şansınız olur. Biz, Dünya çapındaki konulara bakalım.

Amazon’un Kurucusu Jeff Besos’un Telefonu Hacklendi

Paparazzi bir giriş oldu. Suudi prensin WhatsApp mesajından bulaştığı öne sürülen virus, ortalığı karıştırdı. Hacklenen telefon, dünyanın en zengin insanlarından birine ait olunca; Suudi Arabistan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden tweet atıldı. Özetle; Suudi Arabistan bu durumu yalanlıyor ve araştıracaklarını belirtiyor.

Google’dan Yeni Arama Motoru Geliyor

Doktorunuz, kendinize teşhis koyduğunda size tepki verirse; yeni bir bahane sunabilirsiniz: Dünya genelinde Google’daki aramaların 7%’si sağlık ile ilgiliymiş. Google da bunun için bu alana da el atmaya karar vermiş.

Zaten Google geçen yıl Ekim’de FitBit’i $1,2 milyara satın almıştı. Artık ne zaman öleceğimizi de Google’dan öğrenebiliriz. (ironi)

MojoVision Kameralı Lenslerini Tanıttı

Black Mirror bölümü gibi bir haber. Telefon, bilgisayar ve klavyelerden ayrılmamıza pek de zaman kalmadığını söyleyelim mi, ne dersiniz?

Kablosuz çip, göz takip sensörü içeren ve kablosuz şarj olan lensler şimdilik sadece tanıtıldı.

Henüz ticarileşmediği için sakin olabiliriz. :)

Amerika, Yapay Zekâ Yasası Yayınladı

13 Ocak’ta yayınlanan kanun tasarısı, 13 Mart’a kadar halkın yorumlarına açık olacak.

Bu aralar ne okudum, ne izledim?

İş ve akademik sebeplerle sürekli okumam ve bir şeyler izlemem gerekiyor. Son aylardan nacizane bazı tavsiyeler:

-Netflix: Inside Bill’s Brain Decoding Bill Gates

-YouTube Premium: The Age of AI with Robert Downey Jr. (Nam-ı diğer IronMan)

-Kitap: The Naked Diplomat – Tom Fletcher

Son Bilgi

İlk videonun çekimlerini bu hafta tamamladığımız ve montajda olan teknoloji ve İnternet kanalımız yakında yayında olacak. Sonraki yazımda video ve podcast linklerini paylaşacağım.

İletişim için

Twitter @igyucel

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Gurkan
30 Ocak 2020, Perşembe 08:34
Çok güzel giris. Travel teknoloji üzerine coook çok bilgi bekliyoruz. Özelikle travel tech öyle bir noktaya geldi ki devleri silip süpürüyor artık eg : Thomas Cook.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha