Aşı turizmine bir ülke daha katıldı

Aşı turizmine bir ülke daha katıldı
16 Nisan 2021, 15:48
Maldivler Turizm Bakanı Abdulla Mausoom, Maldivler’in ülkenin sert darbe almış turizm sektörünü canlandırma amaçlı üç yönlü girişimin bir parçası olarak ziyaretçilere varışta aşı sunacağını açıkladı.

Pandemi dünyadaki birçok turistik yeri zora soksa da önce dijital göçebelikle başlayan hikayesine Maldivler, aşı turizmiyle devam ediyor. Maldivler Turizm Bakanı Abdulla Mausoom'ın açıklamasına göre Maldivler, ülkenin en çok etkilenen seyahat sektörünü canlandırma amaçlı üç yönlü girişiminin bir parçası olarak yakında ziyaretçilere aşı sunacak.

Aşı turizmi, bu yılki 1.5 milyon turist hedefine katkı sağlayacak

Abdulla Mausoom Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, turistleri “ziyaret etmeye, aşılamaya ve tatile” teşvik eden “3V” stratejisinin ülkeyi ziyaret etmek için “daha uygun” bir yol sağlayacağını söyledi.

Mausoom, gelenler için tedarikin bir sorun olmayacağını söyledi. Ülkenin Hindistan, Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aşıların adil ve eşit bir şekilde dağıtılmasını amaçlayan Covax programından aşı bağışları aldığını söyledi. Maldivler ayrıca Singapur’dan ek malzeme siparişi verdi.

Mausoom, “Maldivler’de arzın bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü nüfusumuz nispeten az. Çeşitli kuruluşlardan ve dost ülkelerden aldığımız kota da yardımcı olacaktır” dedi. Mausoom, aşı turizmi girişiminin ülkenin bu yıl 1,5 milyon turist gelişi ve 10 milyon gece yatma hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için gerekli bir strateji olduğunu söyledi.

Turizm bakanı, ziyaretçilere aşı uygulaması için bir zaman çizelgesi hazırlamayacak. Hükümetin önceliğinin, yerleşik nüfusun tamamını aşılamak. Ancak, bu süreç tamamlandığında ülke dışardan gelenleri de aşılamaya hazır olacak.

Maldivler'de yaşayanların yüzde 53'ü aşılandı. Turizm sektöründe ise aşılanma oranı yüzde 90'ı buldu. Tüm bu oranlar ilk doz aşılama için geçerli. (Hürriyet)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha