Artık turizm tanıtımı yapmayacak!

Artık turizm tanıtımı yapmayacak!
09 Mayıs 2019, 08:35
Hollanda’da turizm kurulu ülkenin turistik açıdan tanıtımını yapmaya son vereceklerini duyurdu.

Hollanda’da turizm kurulu ülkenin turistik açıdan tanıtımını yapmaya son vereceklerini duyurdu. Kurul, ülkenin aşırı kalabalık olması nedeniyle bu kararı aldı. Hollandalı yetkililer, turistlerin ziyaret ettiği yerleri bozduğuna dair endişeleri hatırlatarak giderek artan ziyaretçi sayısının ‘tümüyle güzel bir şey’ olmadığını savundu

Turizmi yönetme zamanı

Önümüzdeki 10 yıl için bir plan hazırlayan turizm kurulu, “Ziyaretçi akınını ve turizmin getireceği avantajları kontrol edebilmek için şimdi harekete geçmeliyiz. Turizm teşvikinin yerine, şimdi turizmi nasıl yöneteceğimizi konuşmanın zamanı” dedi.

Hollanda'da turist sayısıınn 10 yıl içinde 10 milyon artması bekleniyor.

Turist vergisi de artırılacak

Kurul ayrıca, geçen yıl getirilen ve ziyaretçi sayısını kontrol etmeyi amaçlayan turist vergisini de artırmayı planlıyor. Yetkililer, turistleri ülkenin az ziyaret edilen bölgelerine yönlendirmeyi de hedefliyor. Ülkenin giderek artan popülaritesi Hollandalılar arasında emlak fiyatlarının artması, kamu düzeninin ve mahalle kültürünün bozulması gibi endişe yaratan unsurları tetikliyor.

10 milyon ziyaretçi artışı bekleniyor

Başkent Amsterdam’a gelen turistlerin sayısı 2005 yılında 11 milyonken, bu sayı 2016’da 18 milyona çıktı. Hollandalı yetkililer, ziyaretçi sayısının 10 yıl içinde 29 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

Hollandalı yetkililer, geçtiğimiz günlerde lale tarlalarını selfie meraklısı ziyaretçilerden korumak için bir dizi önlem almıştı.


Ancak Amsterdam dışındaki turistik yerler, özellikle Hollanda’nın alametifarikalarından sayılan lale bahçeleri de aşırı ilgiden nasibini alıyor. Hollandalı yetkililer, geçtiğimiz günlerde lale tarlalarını selfie meraklısı ziyaretçilerden korumak için bir dizi önlem almıştı. Lalelerin ezilmesinden bıkan Hollandalılar, tarlaları bariyerle çevirdi ve lalelerin yakınında selfie çekerken ‘yapılması ve yapılmaması gerekenler’i anlatan bir rehber hazırladı.

Yorumlar
Cemil sedat / Hollanda
13 Mayıs 2019, Pazartesi 10:19
Ben 35 yıldır Hollanda’da yaşıyan termal spa hotel yapmaya başlıyan biriyim. Hollanda’da ben bir şey öğrendim! Bir iş yapmadan önce yapacağın işin pazar’ı varmı .. Bizim ülkemizde her kez bir şeyler yapıyor malisef ... Ne bir araştırma ne bir inceleme ne de bir pazar ve rekabet anlayışımız yok malisef... Hollanda’da bir imar ve iskan müsadesi almak için önce pazar araştırması gerek eger yapacagınız proje kendini taşıyamıyorsa imar iskanda yok.. Türkiye’de herkez müteahit oldu herkez otel ler yapmaya başladı gene araştırılmadan. Demektirki nasıl inşaat sektöründe enflasyon olmaya basladı yakında otel yapımında’da enflasyon olur ... Hollanda’da 18 milyon beyler yıllık devlet bütçesi 758 MiLYAR EURO... 10 milyon turıst değil 20, 30 milyon turist te ağırlar ... Herkeze saygılar Cemil Sedat
Zafer Cengiz
09 Mayıs 2019, Perşembe 10:51
ELBETTE Yönetilmeyen turizmin sorunları "her yeri dolup taşan kentte bile" eninde sonunda ÇÖZÜME MUHTAÇ OLACAKTIR..! Aynı paralelde bir durum yıllar once Barselona'da göreve yeni gelen Belediye Başkanı demeci ile de "dünya çapında yankilar" bulmuştu..! Ama "sivrisinek Saz olması" gerekirken.. DAVUL ZURNA AZ Geliyor..!? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha