Artık bir kahve fiyatına Türkiye'de konaklıyorlar, sayı artacak

Artık bir kahve fiyatına Türkiye'de konaklıyorlar, sayı artacak
21 Ocak 2022, 09:07
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Servet Şakiroğlu 2022 turizm sezonuyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Antalya'da düzenlenen 32. ANFAŞ Hotel Equıpment - Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı kapsamında ‘Sektörün Başlıca Sorunları’ başlığıyla panel düzenlendi. Panelde konuşan Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Servet Şakiroğlu 2022 turizm sezonuyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

TL'deki değer kaybı AB pazarından turist olarak yansıyacak

Şakiroğlu özellikle döviz kaynaklı TL’nin değer kaybının Türkiye'ye olan rağbeti arttıracağını belirtti. Şakiroğlu ayrıca; “ TL’deki kaybımız özellikle AB pazarından bize turist olarak yansıyacaktır. Maalesef kahve fiyatlarına gelen konaklama fiyatlarının olduğu bir döneme girdik. Bu nedenle 2022’de sayısal olarak 2019’a yakın bir rakamı ben de öngörüyorum” dedi.

Çok fazla otel olunca kalite düşüyor, sınırlama getirilmeli

Türkiye’nin hizmet sektöründe çok başarılı olduğunu bunun da Türk insanının gücü olduğuna vurgu yapan Şakiroğlu, turizm emekçilerinin hak ettiği ücreti alamadığına dikkat çekti. Şakiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef turizm sektöründe çalışan emekçilerimize yeterince tatmin eden ücretler veremiyoruz. Bu da kalifiye eleman problemini, her sezon öncesi önümüze çıkarıyor. Çünkü bizim sektörümüzde kalifiye bir elemanın yetişmesi 3-5 yıl sürüyor. Sonrasında ücret azlığı ya da 6 aylık sezon sonrası iş çıkarımı gibi gerekçeler sonrası geri dönüşlerde istenilen profesyonellikte eleman bulamıyoruz. Sektör tecrübesi olmayan insanları bünyemize almak zorunda kalıyoruz. Bu hem bizi hem de ülke turizmini kötü etkiliyor. Bunun bir planlama içinde yapılması gerekiyor. Bu planın başında da yatak arzının durdurulması gerekiyor. Çok fazla otel olunca kalite düşüyor. Yenileme dışında otellere bir sınırlama getirilmeli”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha