HIKVISION

Arıların iğnesi batar mı?

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
12 Temmuz 2018, 17:23
Sosyal Medya Gerçekleri – 2

Basitçe söyleyecek olursak, bir internet sayfasına (blog) sahip olup gittiği yerleri, kaldığı otelleri amatörce yazanlar, nereye nasıl gidilir, ne yapılır, ne yenir-içilir şeklinde anlatanlar ‘seyahat bloggerı’ olarak tanımlanmaya başladı; amatörce diyorum çünkü hala benim gözümde bu işin profesyonelleri gazeteci ve yazarlar.

Öte yandan tanınan bir kişilik olup mevcudiyetini, etki gücünü sosyal mecraya taşıyanlar veya paylaşımları ile takipçi havuzu yaratarak bu kitleye göre içerik üretenler de influencer, instagrammer veya youtuber gibi isimlerle tanımlanıyorlar. Öyle ki yaptığı işle göremediği itibarı sosyal medyadaki hareketi ile yakalayanlar da var.

Bir kısmı ortada henüz yazdığı veya anlattığı bir şeyler yokken sosyal medyanın fenomenleri diye hayatımıza girdi. Bir anda meşhur oldular. Popüler okulların cazip bölümlerini bitiren gençler de plazalarda 9-5 çalışmak yerine, yere ve zamana bağlı kalmadan çalışmayı tercih ettiler. Babasının büyük şirketinde hazır işini reddedip bu dünyanın büyüsüne kapılan fenomenler de oldu. Dijital mecralara dayalı meslekler ve özellikle sosyal medyanın pazarlama araçlarını kullanarak iş yapanların sayısı da her geçen gün arttı.

Özetle bu hesaplar pazarlamanın yeni yüzleri, önceki yazıda bahsettiğim reel piyasanın arıları oluverdi. Bu işi doğru yapan da var zıvanadan çıkan da! Siz marka olarak tüketiciye doğru sinyali verebilmek için bu alanda birlikte çalışacağınız arıları iyi seçmelisiniz. Ne istediğinizi onların bunu ne kadar yaptığını doğru ölçmeye çalışın. Henüz tam anlamıyla her şeyi ölçemiyoruz ama en azından bazı bilgileri masaya koyabiliyoruz.

‘Takipçi sayıları’ veya ‘like’ oranları tek başına bir veri olmasa da nispeten kullanabileceğiniz bir veridir. Ancak son yıllarda çok fazla takipçi veya beğeni satın alanlar var! Sürekli bu hesapları takip eden uzmanlar artış ve azalışları kolayca yakalayabiliyorlar. Bazı tool’lar da bize sayıları verebiliyor. Yani size şu kadar nitelikli takipçim var diyenlere hemen inanmayın!

Ürününüzü tanıtmak için bu arılarla çalışmak istiyorsanız kendi kulvarlarında ne kadar başarılı olduklarını iyi araştırın. Örneğin bazen seyahat ve gastronomi paylaşımları yapan kişi veya kişiler hesabında sizin oteliniz veya markanız için doğru takipçi kitlesi barındırmıyor olabilir. Örneğin kozmetik ürünleri tanıtan bir instagrammer veya kitap tanıtan bir blogger sizin hedef kitlenizi yakalıyor olabilir. Salt seyahat paylaşımı yapıyor ve geziyor diye sizin müşterilerinizi motive ettiğini düşünmeyin…

Kendisini gezgin, kaşif bir influencer olarak tanıtıp seyahat ve tatil olgusunu yansıtan içerikler paylaşsa da ya da o öyle olduğunu düşünse de takipçileri arasında belki sadece onu görmek için (hayranlık ya da dijital röntgencilik) o hesabı takip edenler olacaktır. Örneğin dizi veya sinema oyuncularının hesapları biraz böyle.

Sosyal medya kanallarını tamamen bir forum ve tartışma sahası olarak da görmeyelim. Blog yazarları çoğu zaman fikirlerini olumsuz da olsa sayfalarına aktarabiliyor. Facebook ve Twitter’da negatif yorumlar görebiliyorsunuz ancak instagram en güzel fotoğraf bahçesi olduğu için olumsuz fikirler burada pek bize yansımıyor. Youtube’un etkisi ise hızla artıyor ve yakın gelecekte search çubuğumuz google değil youtube olursa şaşırmayın..

Peki başlığa geri dönersek bu arıların iğneleri gerçekten batar mı?

Evet batabilir, hata acıtabilir. “Bu iş çok keyifli hem gezerim hem yaparım” mantığı ile hareket eden, vizörü ve kalemi zayıf olan, yemek yemek, otelde bedava konaklamak ve uçak bileti almak için kullanan arıların iğnesi size batabilir; gezdikçe birbirlerini tanıyıp birlikte hareket etmeye başlayan ve markaları yanlış yönlendirenlerin iğnesi size batabilir, kendisini pazarlama gurusu olarak tanıtarak olduğundan farklı gösterenlerin iğnesi batabilir. Dikkat edin…

Influencer kitlesinin bir kısmı davetlere gelmiyor, barter veya bütçeli çalışıyor. Turizm sektörü açısından bakarsak, örneğin siz ona uçak bileti, tur veya konaklama verdiğiniz zaman etiketlerinde veya hikaye bölümünde sizden bahsediyorlar.

Mutlaka bütçe isteyenler de var. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte. Ancak sadece bütçeli iş yapanların bir süre sonra inandırıcılığı da kalmayabiliyor. Çünkü esas olan takipçisi için içerik üretmek yerine markaları anlatan hesaplara dönüşüyorlar. Tabii milyon takipçi kitlesine ulaşıp star fenomen olanların durumları biraz farklı…

Influencer marketing çok önemli, giderek güçlenen bir alan ve mutlaka bu kanal için şirketlerin bütçeleri olmalı. Peki bu bütçeler doğru kullanılıyor mu? Hangi arı ne kadar bal yapıyor?

Gelecek yazılarımızda bu konuları mercek altına almaya devam edeceğiz.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Makaram sarı bağlar..
13 Temmuz 2018, Cuma 08:37
Sosyal medya yalan dünya.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha