Antalyalı otelcilerden ihtarname!

Antalyalı otelcilerden ihtarname!
03 Mart 2020, 10:22
Antalyalı otelciler ITB Berlin Fuarı'nın iptal edilmesinin ardından harekete geçti.

ITB Berlin turizm fuarının iptal edilmesi sonrasında Türk turizmciler, yaptırdıkları rezervasyonların ücretsiz iptali veya ödeme yapanların da ücret iadesine ilişkin Berlin otellerine ihtarname gönderecek.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un üyelerine gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

" Bildiğiniz üzere 4-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan ITB Berlin Turizm Fuarı, Corona virüsünün ciddi sağlık tehdidi oluşturması nedeniyle 28 Şubat 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Messe Berlin Yönetimi tarafından gönderilen yazıda Almanya Federal Sağlık Bakanlığı ve Almanya Federal Ekonomi Bakanlığınca alınan bir karar olduğu yazılmaktadır.

Thomas Cook'un iflası sonrasında, TÜROFED öncülüğünde otelcilerimizin alacaklarının takibi için çalıştığımız Dedeoğlu & Balaban Hukuk Bürosu Av. Havva Balaban & Av. Mirkan Dedeoğlu ile temasa geçilmiş olup konuya ilişkin alınan bilgilendirme aşağıda belirtildiği gibidir.

"Almanya'da ki hukukçularla yapılan görüşmeler neticesinde; fuar ziyareti için gidecek olan üyelerin yapmış olduğu otel rezervasyonlarının ücretsiz iptal edilmesine veya ödeme yapıldı ise iadesine ilişkin Almanca, İngilizce ve Türkçe (Türkçe metin bilgilendirme amaçlıdır otele gönderilmeyecektir.) ihtarname hazırlanmış olup bu yazıları (İngilizce veya Almanca) rezervasyon yapılan otellere, ilgili boşlukların doldurularak bir an önce yollamaları tavsiye edilmektedir."

Ekteki ihtarnamelerde fesih gerekçesi, salgın hastalığın hızla yayılması nedeniyle mücbir sebebe dayandırılmıştır. Otellerden buna ilişkin aksi bir cevap gelmesi halinde, bu durumun ispatı için mahkemeye başvurmak gerekecektir. Fesih sebebinin geçerli olup olmadığına Alman mahkemeleri karar verecek olup bu aşamada, mağdur olan üyelerimize talep halinde bedeli karşılığında Almanya'da gerekli destek verilecektir.

Stand kiralamış olan otelcilerimizin masrafları ile ilgili olarak; Messe Berlin Yönetimi ile görüşmeler devam etmektedir. Zararların karşılanması, ödemelerin iade edilmesi ile ilgili olarak çalışmalar yapılmaktadır. Buna ilişkin henüz resmi bir dönüş yapılmamıştır.

Konuyla ilgili olarak başvuruların doğrudan kendilerine yapılabileceğini belirtmişlerdir.

Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz. "

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha