Antalya turizmi Mayıs'ta neden hız kesti?

Antalya turizmi Mayıs'ta neden hız kesti?
20 Mayıs 2023, 10:27
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz Mayıs ayında Antalya turizmindeki durgunluk sebeplerini yazdı.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz kişisel blog sitesinde 2023'e iyi başlayan Antalya'nın Mayıs ayında yaşadığı durgunluğun sebepleriyle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Yavuz'un yazısı şöyle:

“Sezona büyük umutlarla başlayan ve geçtiğimiz yıllara göre başarılı bir 4 ay geçiren Antalya turizmi mayıs ayında hız kesti. Nisan ayında pandemi öncesi seviyesini geçen Antalya’da Mayıs ayı gelişleri beklentilerin ve öngörülerin altında seyrediyor. Tatil sezonunun başlaması ile yeni fiyatlandırmaların gelişlere ilk yansıması olarak bir veri oluşturan mayıs ayının ilk iki haftasında 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 12 oranında bir kayıp söz konusu. Mayıs ayının ilk yarısında bu yıl Antalya’ya 687 bin 530 turist gelirken, pandemi öncesi 2019 yılının aynı döneminde 786 bin 215 turist gelmişti.

Mayıs ayındaki yavaşlamanın ana nedeni Rusya gelişlerinin azalmasından kaynaklanıyor. Turizmciler yavaşlamanın bir kaç farklı nedeni olduğunu dile getiriyorlar. Ana nedenin ekonomik olduğunu belirten turizmciler bu gidişatın sürmesi haline geçtiğimiz yılın rakamlarının ancak yakalanabileceğini pandemi öncesinin sayılarına ulaşmanın mümkün olmadığını dile getiriyorlar.

Durgunluğun nedenleri olarak öne çıkan ana konular şu şekilde:

1. Rublenin büyük ölçüde değer kaybetmesi

2. Tatil maliyetlerinin artması

3. Mısır, Dubai, Maldivlerin rekabet edecek düzeye gelmesi

4. Deprem ve seçim sürecinin üst üste gelmesi

Ancak belli bir kesimin ekonomik zorlukları olmadığından tatil bütçesinde zorlanmadığını ve yüksek maliyetleri göze alıp pahalı otelleri seçtiğini söyleyen turizmciler, büyük ve kalabalık ana kitlenin ise zorlandığını dile getirerek artık Rusya’da Antalya-Dubai kıyaslamasının bile yapıldığını dile getiriyorlar.

Rusya gelişlerinde hareketlenmenin haziran ortasından sonra gerçekleşmesi bekleniyor.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha