Antalya sezonu Perge’de açtı

Antalya sezonu Perge’de açtı
11 Mayıs 2018, 10:28
Antalya'da 2018 turizm sezonu, 10 Mayıs Perşembe günü Perge Antik Kenti'nde düzenlenen programla açıldı.

Antalya'da turizm sezonu açılışı töreni ve '2018 Perge Yılı'nın lansmanı Perge Antik Kenti'nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKTOB’un ortak çalışması ile gerçekleştirilen organizasyona; AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal katıldı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, turizm sektörü temsilcileri katıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise organizasyona Gaziantep’te düzenlenen seçim güvenliği toplantısı nedeniyle katılamadı. Karaloğlu programa sahneye yansıtılan görüntülü telefon bağlantısı ile katıldı. Turizmcilere yeni sezonda başarılar dileyen Karaloğlu, sezonun başlamasıyla artan trafik kazalarına dikkat çekerek, turizm yöneticilerinin tedbirlerini sıklaştırmasını istedi.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “2014 rakamlarına ulaşacağız. Her yıl 12 milyondan fazla turist ağırlayan Antalya bu yıl ilk 4 ayda 1 milyon 200 bin ziyaretçi ağırladık. Bu geçen yıla göre yüzde 45 artışı ifade ediyor. Antalya geçtiğimiz yıla göre büyük bir büyüme sağlayacak. Geçen yıl Rus pazarında daralma yaşayan Antalya bu yıl yüzde 61 oranında artış ile tüm zamanların rekorunu kırdı” dedi.

Menderes Türel: Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, “Üzülerek ifade etmek isterim ki tarihi değerlerimize bugüne kadar yeterli değeri veremedik. Yapılan çalışmaların sonucunu alıyor olmak bize umut veriyor. Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz. Önceki yıllarımızın telafisini yapacağız. Bu 14 milyon turistin en az 4 milyonunun Perge’ye gelmesini bekliyoruz. Perge’nin bu güzelliğini herkes görecek. Antalya’da deniz, kum güneş arasına sıkışan turizmin önünü açacağız. Turizmin çeşitlenmesi için çok önemli çalışmalar yaptık” açıklamasını yaptı.

Açılış programı etkinlikleri arasında, Devlet Opera ve Balesi’nin Perge Özel dans gösterisi ve barok müzik dinletisi ise izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Antalya Valiliğince 6 (İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Hintçe, Çince) dilde hazırlanan Antalya tanıtım filmleri ve AKTOB tarafından “Perge Yılı” için hazırlanan tanıtım filmleri de izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Antalya Valiliği tarafından hazırlanan Antalya Merhaba “Işıklar ve Gölgeler” temalı fotoğraf sergisinde ise Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Ali İhsan Öztürk'ün objektifinden Antalya'yı farklı yönleriyle yansıtan birbirinden güzel 74 eserin yer aldığı fotoğraf sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha