Antalya otelleri Mir kartları kabul etmeye başladı mı?

Antalya otelleri Mir kartları kabul etmeye başladı mı?
02 Kasım 2022, 08:07
Rus basını Türkiye'de bazı otellerin farklı formüller bularak Mir kartları kabul etmeye başladığını yazdı.

İzvestiya gazetesi, Türkiye'de bazı otellerin Pay servisler üzerinden Mir kartları kabul etmeye başladığını yazdı. Gazete, Türk bankaların eylül sonunda ABD'den gelen uyarılara kulak vererek Mir kartlara hizmet vermeyi bıraktığını hatırlattı.

İzvestiya, söz konusu otellerin Mir'in yanı sıra Rus bankalarından alınmış Visa ve Mastercard kartları da kabul ettiği iddiasında.

Gazetenin ulaştığı Antalya'daki Papillon Zeugma Relaxury oteli yetkilileri, Ziraat Bankası'nın Mir kartlara desteği kesmesinden sonra Rus ödeme sistemi Sigma'ya geçiş yaptıklarını söyledi.

Benzer bir yol izlediğini açıklayan bir başka Türk oteli de Papillon Belvil. Otelin çağrı merkezi ödemeleri euro cinsinden kabul ettiklerini, kuru ise 72-74 ruble aldıklarını söyledi.

İzvestiya'ya konuşan diğer otel temsilcileri de kullandıkları sistemin adını açıklamamakla birlikte, Mir kartlara da hizmet verdiklerini teyit etti.

Bu arada haberler üzerine Rusya Tur Operatörleri Birliği'nden (ATOR) bir kaynak şu anda Türkiye'de Mir kartlarının "yaygın olarak" kabul edilmesinden söz edilmediğini ve Rusya'da verilen banka kartlarının Türk otelleri tarafından kabul edildiğine ilişkin bilgilerin "yerel denemeler" olduğunu savundu.

RBC'nın aktardığına göre Rus kaynak, Türk hizmet sektörünün Mir kartlarını kabul etmek için seçenekler aradığını söyledi.

ATOR, Türkiye'de ödeme hizmeti verebilmek için yerel otellerin, perakendecilerin ve diğer kuruluşların Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan lisans almaları gerektiğini hatırlattı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha