Antalya o ülkeden 300 bin turist bekliyordu ama...

Antalya o ülkeden 300 bin turist bekliyordu ama...
31 Ağustos 2021, 09:03
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz İngiliz turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz kişisel bloğunda İngiliz turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Son 4 yıldır Antalya’da Rusya, Ukrayna ve Almanya’dan sonra 4. Sırada bulunan İngiltere pazarının Korona öncesi dönemin parlayan yıldızı olma yolunda ilerlediğini belirten Yavuz, son beş yıldır ilk 5'te yer alan İngiltere'nin, 2021 yılındaki uygulama ile Haymatlosların bile altında 50. sıraya düştüğünü ifade etti. Yavuz yazısına şöyle devam etti:

3 bin İngiliz turist anca gelecek

" Aslında kanaatkar bir öngörü ile bu yıl 2019 yılının yarısı kadar İngiliz turistin Antalya’ya gelmesi kuvvetle muhtemeldi. Hadi geç başlayan sezon koşullarını da hesaba katalım 2021 yılında en az 300.000 turistin gelmesi bekleniyordu. Ama görünüşe bakılırsa ve kısıtlamalar böyle sürerse yıl sonu ancak 3000 İngiliz turist Antalya’ya gelmiş olacak.

Türkiye geneli için de bu yıl 1 milyon İngiliz turist gerçekleşmesi mümkün bir hedefti. Zira koronanın zirve yaptığı 2020 yılında bile ülkemize 820.000 İngiliz turist geldi.

Bu arada İngilizler Türkiye kısıtlamalarını sürekli uzatırken, başka ülkelerde tatillerini yapmayı sürdürüyorlar. Geçen cumartesi 55.000 İngiliz turist soluğu 13 Akdeniz destinasyonunda aldı. (Mayorka, Kanarya adaları, Girit, Rodos, Korfu, Venedik, Napoli, Faro, Porto, Dubrovnik, İbiza, Larnaka, Baf)

2021 yılında Türkiye’ye gelemeyen İngilizler Portekiz, ispanya ve Yunanistan sahillerini doldurdu.

Toplam 861.000 Akdeniz tatilcisinden bu yıl bugüne kadar bize sadece 2000 İngiliz turist düştü.

Sağlık koşullarını ve verilere olan güvensizliğini dile getiren İngiliz yetkililer, halkının % 3 ü aşılanmış olan Mısır’da dün sadece 255 vaka ve 7 ölüm olduğuna nasıl inanıyor merak ediyorum…

Gerçekçi olmak gerekirse bu sezonu İngiltere defterini kapattık… Olan, özellikle bütün umudunu son çeyrekte İngiliz turiste bağlamış Ege bölgesi esnafına, otelcilerine, acentalara ve turizm emekçilerine oldu. Tabii 300.000 turist kaybeden Antalya'da bu karardan nasibini aldı.

Eylül ortası olası bir revize hiçbirinin kayıplarını telafi etmez ama gelecek sezonlara bir altyapı ve veri oluşturur. Bu dönemde en büyük tanıtım ve destek yılbaşından beri Antalya’ya gelip tatil yapan 5 milyon turistten geldi. Aynısını Batı Akdeniz ve Ege için de gerçekleştirmeliyiz.

Biz elimizden geleni yapalım, ancak çözüm yine Devlet Yöneticilerinin diyalog ve görüşmelerine endeksli.

Bu yüzden diplomasiye devam…."

Yorumlar
İsmail Yılmaz
01 Eylül 2021, Çarşamba 09:35
Mısır'daki veriler her ne kadar gerçekçi değilse,biz de zamanında yok vaka,yok belirtili diye aylarca rakamlarla oynadık,sonucu da bu olur, güvensizlik derken bunu kastediyor adamlar,bizim vakalarda yarın 300 e düşebilir
Hakan Güngör
01 Eylül 2021, Çarşamba 01:34
Ingiltere ile diplomatik temaslar sadece belli konular üzerine olursa olacağı bu olur. Siyasi gücün yoksa her ay kırmızı kartı çıkartır sana. Ve millet burada perişan olur. Bakanın otelleri dolu o yüzden turizm süper ya diğerleri ne yapıyor ? Taşımacısı ,rehberi , restoranı ? ingiltereye göndersene 3 tane bakanını çözsün bu sorunu ama nerde ?
Serkan Arıkan
31 Ağustos 2021, Salı 08:58
Türkiye turizmi antalyadan ibaret degil haber yaparken bunlarda da dikkat edelim. İngiltere pazarı Antalya için hic bir zaman ilk sırada olmamıştır (kalkan haricinde) Ancak Fethiye Marmaris sarıgerme didim Kuşadası gibi şehirlerde ingiliz turist ilk sırayı alır. Turizm ajansı olarak buralar için haber yapın.esnaf simdiden kepenk kapattı Rusya için yapılan lobi faliyeti İngiltere için yapıldı mı da ben bilmiyorum. Kimin ihmali varsa hakkımı helal etmiyorum, bunu haber yapma değeri vermeyen sizede hakkımı helal etmiyorum. Türk turizmi antalyadan ibaret degildir
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha