Antalya'nın 20 milliyet içinde kayıpta olduğu tek pazarı açıkladı

Antalya'nın 20 milliyet içinde kayıpta olduğu tek pazarı açıkladı
26 Nisan 2024, 12:18
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Nisan ayı geleneksel öğle yemeği dün gerçekleştirildi.

AKTOB Nisan ayı geleneksel öğle yemeği Crowne Plaza Antalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

AKTOB üyelerinin katılım gösterdiği yemeğe, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur ve Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Gudrun Teloeken de katıldı.

Rusya yüzde 20 düşüşle ilk 20 milliyet içinde kayıpta olduğumuz tek pazar

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu yemekte yaptığı konuşmada Antalya'nın 3 aylık dönemde 1 milyon ziyaretçi sayısını aşarak 2023 yılına göre % 25 oranında artış yakaladığını ifade etti. Almanya pazar hacmi de düşünüldüğünde en yüksek artış Almanya’dan % 63 oranında gerçekleştiğini belirten Kavaloğlu, " Rusya % 20 oranda bir düşüşle ilk 20 milliyet içerisinde tek kayıp yaşanan kaynak pazar oldu. Antalya’nın kaynak pazarları içerisinde olan Rusya'da bir düşüşümüz var. Bunu önemsiyoruz, takip ediyoruz. İlk defa Mart ayında Rusya'dan gelen turist sayısı Almanya ve İngiltere'nin altında kaldı ve ilk üç ay verilerine göre baktığımızda Almanya, Rusya'yı geçti." dedi.

Antalya yıl sonunda 17 milyonu aşar

Antalya'ya gelen turistin de memnun ve mesut bir şekilde ülkesine dönmesi için de bir çaba sarf ettiklerini belirten Kavaloğlu, " Bizim iyi bir personel gücümüz var. Diğer ülkelerde aynı hizmet kalitesinin olmadığını her yurt dışı gidişimizde görüyoruz. Bunu değerlendiriyoruz. Yurt dışında bazı ülkelerde turizmin fazla olduğunu düşünen bir ekip oluştu. Biz bu dönemi iyi değerlendirmeliyiz. Ama değerlendirirken de bu dengeleri çok iyi korumamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda baktığımızda da özellikle ilk üç ayda iyi gözüken verilerin yılın sonunda da çok iyi gözükeceğini ve 17 milyon kişiyi aşacağımızı değerlendiriyorum. ‘’ dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha