Antalya'daki 200 otelde kalan depremzede sayısını açıkladı

Antalya'daki 200 otelde kalan depremzede sayısını açıkladı
24 Mart 2023, 11:03
Depremin hemen ardından 11 farklı ilden yaklaşık 85 bin afetzede Antalya'da 200’e yakın otele yerleştirilmişti. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu Antalya otellerinde şu anda kalan depremzede sayısıyla ilgili bilgiler verdi.

Turizmin başkenti Antalya’daki oteller, 11 ili etkileyen deprem felaketleri sonrası afetzedelere kucak açtı. Kent genelinde 1 yıldızdan 5 yıldıza, pansiyondan aparta kadar toplam 200 konaklama merkezi, 85 bin afetzedenin barınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını karşıladı.

Kavaloğlu: Sayı 10 binin altına indi

Deprem sonrası atılan adımlarla ilgili Hürriyet’e konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Antalya’da 1 yıldızdan 5 yıldıza, pansiyondan aparta kadar herkes depremzedeleri ağırladı. Ağırladığımız afetzede sayısı 85 bine kadar ulaştı. Turizm sezonu öncesi yapılan düzenlemeyle bu sayı 10 binin altına indi. Şükürler olsun ki bu zorlu süreci hiçbir sorun yaşamadan devam ettiriyoruz. Kaymakamlıklar, belediyeler, sivil toplum olarak Antalya’da topyekûn bir ruh çalışıyor” dedi.

Sili: Alanya'da otellerde 3 bin 52 depremzede vatandaşımız var

Alanya’nın depremden hemen sonra ciddi bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldığını anlatan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili ise şu bilgileri verdi: “33 binin üzerinde afetzede ağırladık. Bu akını sorunsuz atlatmak kolay olmadı. Koordinasyon merkezi oluşturduk.

Lojmanlar dahil tüm kapasiteler kullanıldı. Pansiyon, apart gibi tesislerimiz için yemek fabrikaları ile anlaştık ve günlük 1500 kişiye yemek çıkarmaya başladık. Antalya dışındaki kentlere gitmek isteyenler için de bütçeler oluşturduk. TÜRSAB ile anlaşma yapıp ulaşımlarını sağladık. Şu an otellerimizde 3 bin 52 afetzede vatandaşımız var.”

Depremzedelerin konaklama maliyeti 30 milyon euro

Sektör yetkilileri afetzedelerin konaklamasının (geceleme sayılarına bakılarak) Antalya genelinde yaklaşık 30 milyon Euro’luk (622 milyon 200 bin TL) bir maliyeti olduğunu söylüyor.

Yorumlar
Ayhan
25 Mart 2023, Cumartesi 01:30
Yorumları yayımlamayacak iseniz yorum sekmesini kapatın lütfen vaktimiz degerli
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha