Antalya'da oda fiyatlarında yıkıcı rekabet

Antalya'da oda fiyatlarında yıkıcı rekabet
13 Temmuz 2020, 08:39
Borcu olan otellerin 15-20 dolara her şey dahil oda sattığını belirten ATSO Başkanı Çetin, "Geçen yıl 40-45 dolardı. Bu yıl 20 dolara çekerseniz gelecek yıl tur şirketine 45 dolar diyemezsiniz. Uykularım kaçıyor” diye konuştu.

Geçen yıl turizmde tüm zamanların rekorunu kırarak 16 milyona yakın turist ağırlayan ve pandemi nedeniyle bu sene turizmde büyük sıkıntı yaşayan Antalya’da otel fiyatlarında yıkıcı bir rekabet olduğunu belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Antalya için uykularım kaçıyor” dedi.

Dünya'dan Fikri Cinokur'un haberine göre, Çetin, “Antalya ekonomisi için yüzde 23 küçülme bekleniyor” diyerek, “Antalya’da 1 milyona yakın istihdam var. Bunun 250 bini turizm çalışanı. ATSO krizlere karşı tecrübeli. Türkiye'nin de kriz tecrübesi var. Tarım ve turizmde krizler yaşadık. Ama pandemi krizinde öngörüde bulunamıyoruz” şeklinde konuştu. Çetin, şöyle devam etti: “Esas sıkıntı gelecek turistte ve yıkıcı rekabetten fiyatların düşmesinde. 2014’de kişi başı turizm geliri 76 dolardı. 2016’da 35-40 dolarla gerilemişti. Şimdi yıkıcı rekabet var. Borcu olan, kredi ödeyen oteller 12-13-15-20 dolara her şey dahil oda satıyor. Geçen yıl 40-45 dolardı. Bu yıl 20 dolara çekerseniz gelecek yıl tur şirketine 45 dolar diyemezsiniz. Renovasyona gidecek oteller var. Bunlara faizsiz kredi desteği sağlanmalı. Bazı oteller kapalı kalsaydı da destek verilseydi. Otel sayısında da planlı olmalıydık. Tur operatörleri, turizmciler sıkıntılı. Asıl bizi olumsuz etkileyecek olan ciro ve fiyat kaybı olacak. Antalya için geceleri uykularım kaçıyor. Nakit akışımızı bugünden planlamamız lazım. Aldığımız krediler, ertelemelerin ödemeleri 10’uncu ayda başlayacak. Antalya ekonomisinde 25-30 milyar dolar gelir kaybı olacak. Bu günler iyi günlerimiz. Aralıkta bizi sıkıntılı günler bekliyor. Bu fiyatlarla çok iyiye gidemeyiz.”

Pandemi sürecinde yapılan desteklerin devam etmesini isteyen Davut Çetin, merkezi yönetimin yetkilerin bazılarını yerele devretmesi gerektiğini söyledi. Antalya’nın sorunlar ile İstanbul ya da başka illerin sorunlarının aynı olmadığına dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti: “Destekler devam etmeli. Antalya’daki sorunla İstanbul’daki sorunlar farklı. Antalya’da turizm sektöründe farklı destekler yapılmalı. Antalya olarak açmazlarımız da var. İl olarak kendimizi geliştirmeliyiz. Venedik, Roma, Berlin kentleri gibi Antalya’yı anlatamıyoruz. Biraz da bizim hatamız var. Böyle bir il Amerika ya da Avrupa’da olsaydı dünyada bir numaralı destinasyon olurdu. Pandemi ile mücadele ederken, bir taraftan da planlama yapmalıyız. ”

Yorumlar
Gökmen Yılmaz
14 Temmuz 2020, Salı 11:55
5 gece kahvaltısız bir pansiyon fiyatı bile 3 kişilik 3000tl iken sayın başkan lütfen araştırmayı görerek ve gerçekçi yapınız ülkeme küser oldum vallahi
Tm
14 Temmuz 2020, Salı 09:49
Aydoğan çok doğru söylüyor
Hayret !!!
14 Temmuz 2020, Salı 01:59
Sayın Atso Başkanı, 20 $'a satan atellerden bir tanesinin adını söyleyin de bizim de uyhularımız kaçsın. Normal bir sabah kahvaltısının bile 50 tl olduğu yerde 20 $'a ne veriyorlar çok merak ettik doğrusu.
Murat
14 Temmuz 2020, Salı 01:49
Yerli turiste gelince fiyatlar uçuk. İyi oluyor aslında. Sizler yurt dışından gelecek turiste göz dikerken memleketin insanı tatil yapamıyor. Umarım diğer ülkeler insanlarını buraya göndermez. Yıllarca üzerimizden kazandığınız, şimdi biraz da sizin canınız yansın.
Ahmet Ahmetoglu
14 Temmuz 2020, Salı 12:43
40 yaşındayım hayatımda 3 kere otele gidip deniz tatili yapabildim. Avrupa'nın işsizi köylüsü serserisinin parası parada bizimki ne biz neden bu fiyatlara tatil yapamiyoruz beter olun diyorum
Mehmet Mehmetoğlu
14 Temmuz 2020, Salı 08:33
Krizde para kazanmanın yolu fiyat kırmak değildir. Fiyat kırarak her açıdan zarar edersiniz ve bir daha fiyat çıkaramazsınız. Yapılacak şeyler basit 1) Operatörden nasılsa iş geliyor diye yan gelip yatma zamanları geçti. Tembellik yapmayın.Eski zamanlar bitti artık. Janjanlı ünvanları olan satışçılar çalışsın artık 2)Dijital pazarlama bütçesini 3 misline çıkarın 3)Fiyat kırmak yerine değer sunun
Aydoğan
14 Temmuz 2020, Salı 08:24
Ya şu 15-20 dolarlara odalar nerde söyleyinde bizde faydalanalım o fiyatlardan bütün yabancılar bu fiyatlardan faydalanıyor bir tek Türkler faydalanamıyor galiba :)
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha