Antalya'da kapanma kaosu... Seyahat acentaları izin alamıyor...

Antalya'da kapanma kaosu... Seyahat acentaları izin alamıyor...
29 Nisan 2021, 13:06
17 günlük kapanma, turizmin başkenti Antalya’da kaosa neden oldu. Seyahat acentaları turistleri karşılayacak personelleri için izin alamıyor!

Pandemi nedeniyle getirilen yasaklar, başta Antalya olmak üzere tüm turizm kentlerinde kaosa neden oldu. Seyahat acentaları, yurt dışından getirecekleri misafirlerine hizmet verecek personelleri için izin belgesi alamıyor.

103 bin turist gelecek

Bugün başlayıp 17 Mayıs 2021 sabahına kadar devam edecek yasaklar boyunca, Antalya ve çevresine tur operatörleri tarafından 103 bin civarında turistin getirilmesi bekleniyor.

Otel çalışanı muaf, seyahat acentası çalışanı yasaklı!

İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili genelgenin 12. Maddesinde otel çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken, turistleri karşılayan, transferini yapan ve otellerde tur operatörlerini temsil eden seyahat acentalarının çalışanları ve yöneticileri için muafiyet sağlanmadı.

Kamu yöneticileri inisiyatif almaya çekiniyor

Konuyla ilgili olarak valilik ve kaymakamlıklar nezdinde girişimde bulunan turizmciler henüz sonuç alabilmiş değil… İçişleri Bakanlığı’nın sert tutumu nedeniyle inisiyatif kullanmaktan çekinen kamu yöneticileri, seyahat acentalarına cevap vermekten kaçınıyor.

Bakan Ersoy, sorunu duymazdan geliyor…

Sorunun çözümü için iki gündür yoğun gayret gösteren seyahat acentaları, doğacak sorunlarla ilgili olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ı defalarca arayıp, whatsapp uygulamasından mesaj atmalarına rağmen henüz bir cevap alabilmiş değiller.

Turistleri müzelere kim götürecek?

Kapanma sürecinde yabancı turistlerin ziyaret edebilmesi için müzeleri açık tutan Bakanlığın, turistlere müze turu satacak ve turları organize edecek seyahat acentalarının izinleri için henüz harekete geçmemiş olması ise soru işaretlerine neden oldu…

Yorumlar
Kaan Küçük
02 Mayıs 2021, Pazar 01:54
Sayın Bakanımız Meslekten gelmedir, Bizlere yardım edecektir. İyi bilirlerki Acentalar sektörün lokomatifleridir.İncoming de Taşıma rehberlik Otellerle dialog ek kontratlar, ek kontenjanlar vs, oda ve outlet kontrolleri acentalar yapacaktır. Acentalar Turistlerine Servislerine sahip olmak yönetmek ve her türlü sağlık sigorta ve ürün yelpazesinde orada olmalıdır Bunu Sayı Bakakımızda bilir. Belki İçişleri+Sağlık Bakanlıkları ile bu konu çözümlenecek olup sürenin kısa olması umut edilir. Herşey sağlık için....
Ahmet
30 Nisan 2021, Cuma 01:12
Sofrada yemek ağzınız bantlı,elleriniz ve ayaklarınız bağlı yemeği yiyiniz gibi bir durum. Akılla bağdaşır yanı yok,tek adamlık dönemi böyle vali bile yetkiyi kullanmaya korkuyor. Destekleyenleri alkışlamalı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha