Antalya'da 500 Alman turizmciye konuştu

Antalya'da 500 Alman turizmciye konuştu
03 Kasım 2022, 12:48
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya'da Alman turizm sektöründen 500 temsilcinin katılımıyla düzenlenen "FVW Travel Talk Kongresi"nin açılışında konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya'da Kundu tesisler bölgesinde Alman turizm sektöründen 500 temsilcinin katılımıyla düzenlenen "FVW Travel Talk Kongresi"nin açılışında konuştu.

9 ayda Alman turistler birinciliği kimseye kaptırmadı

Yılın dokuz aylık rakamlarına bakıldığında Alman ziyaretçilerin, ilk sırayı başka ülkelere kaptırmadığını vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

"Ocak-eylül döneminde 4,5 milyondan fazla Alman ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Bu rakamla Almanya, Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13,1'lik oranla birinci sırada. Bu başarılar rastlantısal değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, ülkemizin turizm potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak, 'sürdürülebilir bir turizm modeli' oluşturarak tarihi değerlerimizin ve doğamızın geleceğini korumak ve uluslararası sahnede destinasyonlarımızı en iyi şekilde tanıtmak için çok yönlü projelere imza atıyoruz."

Ersoy, bu çalışmalar kapsamında 2019'da hayata geçirdikleri Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) esnek yapısı, hızlı karar alıp uygulama kabiliyeti ve uzman kadrosuyla Almanya'nın da aralarında bulunduğu 200'den fazla ülkede Türkiye'nin tanıtımını yaptığını belirtti.

Ersoy, bu yıl Almanya'dan basın mensubu, kanaat önderi ve tur operatörlerinden oluşan 756 kişiyi Türkiye'de ağırlayarak farklı destinasyonları deneyimleme fırsatı sağladıklarını vurguladı.

Türkiye'nin gelecek sene itibarıyla Güvenli Turizm Sertifikası'nın başarısını, Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile yaptığı işbirliğiyle bir adım ileriye taşıdığına dikkati çeken Ersoy, GSTC ile sürdürülebilir turizm alanında "ulusal bir program geliştiren ilk hükümet" olarak bir işbirliğine gittiklerini anlattı.

Yaptıkları protokol kapsamında, "Güvenli Turizm Sertifikası"nın, "Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Programı" olarak yola devam edeceğine işaret eden Ersoy, "Program kapsamında tesisler, bağımsız değerlendirmeye tabi olacak. Uluslararası standartlarda faaliyet gösteren ve alanında yetkinliklerini kanıtlamış bağımsız denetim firmaları tarafından belgelendirilecek. Belgeler yıllık olarak verilecek ve tesisler yılda bir kez tekrar denetimden geçerek belgelerini yenileyebilecekler." ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, denetimlerin 42 kriter üzerinden yapıldığını, programın tesislere geçiş kolaylığı sağlamak için 3 aşamalı olarak kurgulandığını dile getiren Ersoy, "Şu ana kadar Türkiye'de ön denetimlere girerek tüm kriterleri sağlayan ve Yeşil Turizm Sertifikası'nı almaya hak kazanan 61 tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin 43'ü Antalya'da bulunmakta." bilgisini verdi.

1 Ocak itibarıyla yeni açılacak konaklama tesislerine birinci aşama kriterlerini sağlama şartı getirdiklerini bildiren Ersoy, mevcut tesislerin de 2023 sonuna kadar birinci aşama kriterlerini sağlamış olacağını söyledi.

Türkiye turizminin bundan sonra da yoluna rekorlarla devam edeceğini belirten Ersoy, "Yıl sonunda kadar 50 milyon turist, 44 milyar dolar hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Alman turizm sektörünün siz değerli paydaşlarıyla gerçekleştirdiğimiz ve ilerleyen dönemde gerçekleştireceğimiz işbirliklerinin bu başarıdaki rolü kuşkusuz çok büyüktür." ifadesini kullandı.

Ersoy, Türkiye turizminin Almanya'daki tanıtımına verilen katkı için katılımcılara teşekkür etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha