Ankara'ya yurtdışında 3 noktadan uçuşlar başladı

Ankara'ya yurtdışında 3 noktadan uçuşlar başladı
12 Mayıs 2023, 11:27
Türk Dünyası'nın önemli destinasyonlarından Ankara'ya direkt uçuşlarla ilk yolcular geldi.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) talebiyle Türk Dünyası'nın önemli destinasyonları Taşkent, Astana ve Almatı'ya AnadoluJet'in başlattığı direkt uçuşlarla ilk yolcular Ankara'ya geldi. Karşılıklı seyahat organizasyonları düzenleyecek olan acente temsilcileri ile basın mensuplarını konuk eden ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO'nun girişimleriyle Türk Dünyası ile Ankara arasında direkt uçuşların başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ticaret ve turizmin gelişebilmesinin ancak ulaşım imkânlarının artmasıyla mümkün olabileceğini belirtti. Yılmaz, "Direkt uçuşlar, Türk dünyasını birleştirirken, Başkent'in ticaret ve turizmine katkı sağlayacak" dedi.

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, AnadoluJet tarafından Başkent Ankara'dan Taşkent (Özbekistan), Astana ve Almatı'ya (Kazakistan) başlatılan direkt uçuşlar ile Ankara'ya gelen seyahat acenteleri temsilcileri ve basın mensuplarıyla ATO Duatepe Salonu'nda gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Başkent'in turizminin geliştirilmesine ve tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Türk Hava Yolları'nın (THY) organizasyonu ve ATO'nun 57 No'lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirler Arası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi'nin destekleriyle düzenlenen programın ATO'da gerçekleşen buluşmasına THY Ankara Satış Müdürü Melih Torlak, ATO 57 No'lu Komite Başkanı Muhammet Sarıtaş ile Meclis Üyeleri Faruk Elmalı ve Mustafa Tekeli de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, yurt dışına direkt uçuşların önemine dikkat çekerek, Ankara Ticaret Odası Yönetimi olarak göreve geldikleri günden bu yana Başkent'ten yurt dışına direkt uçuşların artırılması için başta Türk Hava Yolları ile olmak üzere kurum ve kuruluşlarla çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. ATO Başkanı Gürsel Baran'ın liderliğinde Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ı geçen yıl Ekim ayında ziyaret ettiklerini ve Özbekistan ve Kazakistan'ın da aralarında yer aldığı destinasyonlara direkt uçuş talebinde bulunduklarını bildiren Yılmaz, konuyu sürekli gündemde tuttuklarını da söyledi. Başkent Ankara'dan Taşkent, Astana ve Almatı'ya direkt uçuşların başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yılmaz, ticaret ve turizmin gelişebilmesinin ancak ulaşım imkânlarının artmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

"TÜRK DÜNYASI İLE TİCARİ İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ"

Ankara'nın, devletin yönetim merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sanayi, ticaret, turizm ve üniversite şehri olduğunu kaydeden Yılmaz, "Coğrafi olarak avantajlı konumda bulunan Başkentimiz sağlık ve termal turizmi alanlarında büyük potansiyele sahip. Sağlık turizmi için gelen turistin iyi vakit geçirmesini sağlayacak gezi rotalarına da yakın bir noktada bulunuyor. Ankara için Kapadokya gibi, Konya-Mevlana gibi diğer turistik bölgelerle birlikte turizm paketleri hazırlanabilir. Organize Sanayi Bölgelerimizde üretilen dünya standartlarınki ürünler dünyanın dört bir yanına satılabilir. İşte bu noktada direkt uçuşlar önemli. Direkt uçuşlar, Başkent için direkt ticaret ve turizm demek. Başkentlilerin Taşkent, Astana ve Almatı'ya direkt uçacak olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türk dünyası ile ticari işbirliğimizi artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında" diye konuştu.

17 binden fazla yabancı öğrenci bulunan Ankara'nın, 21 üniversitesi ile uluslararası bir eğitim şehri olabileceğine dikkat çeken Yılmaz, "Üniversitelerimize yurtdışından öğrenci gelmesi için ilgili komite üyelerimizle Özbekistan ve Kazakistan'da temaslarda bulunma ve direkt uçuşla bölgeye ziyaret gerçekleştirme kararı aldık" dedi.

B2B GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN, KAPADOKYA ZİYARETİ

Toplantıda ayrı ayrı söz alarak görüş ve önerilerini dile getiren Özbek ve Kazak seyahat acenteleri temsilcileri program kapsamında Başkentli firmalar ile B2B görüşme yaparak, Kapadokya'ya da bir ziyaret gerçekleştirecek

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha