Anı Tur çalışanlarından açıklama

Anı Tur çalışanlarından açıklama
19 Eylül 2018, 09:22
Son zamanlarda tur iptalleriyle gündemde olan Anı Tur'da çalışanlar da işten çıkarılıyor. Çalışanlar basın açıklamasıyla yaşadıklarını anlattı. Öte yandan Anı Tur da yaşananları TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı da mercek altına aldı.

İşten çıkarılan Anı Tur personelleri şirketin Kozyatağı'ndaki merkezi önünde basın açıklaması yaptı. 11 Eylül'de herhangi bir gerekçe sunulmadan işten çıkarıldıklarını öne süren çalışanlar aynı günün gecesinde şirketteki özel eşyalarının çöp atıldığını bilgisayar ve benzeri çalışma araçlarının da şirketten tahliye edildiğini belirtti.

İptal edilen rezervasyonların geri ödemesi yapılmıyor

Firma içerisinde bulundukları süre içinde birçok otelin ücreti ödenmediği için rezervasyon sahipleri otellere alınmadığı belirtilen açıklama da şu ifadelere yer verildi: " İptal edilen rezervasyonların geri ödemeleri uzun süredir bekletilmekte ve herhangi bir ödeme yapılmamaktadır."

Hiç bir hakkımızı alamadık

12 Eylül’de hiçbir haklarını alamadıkları halde halde firma yetkilileri ile yaptıkları görüşmede tüm alacak taleplerinin alındığına dair yazılı belge ve istifa dilekçesi istendiğini belirten çalışanlar " Bununla beraber, eş zamanlı olarak firmanın Antalya Bölge Müdürlüğü’nde de bütün çalışma araçları tahliye edilip, gerekçe sunulmadan çalışanların tamamı işten çıkarılmıştır. Son olarak 11 Eylül’den bu yana bizlere insani değerlere ve hukuka uygun davranılmamıştır." dedi.

Çalışanların talepleri

Çalışanlar taleplerini şöyle sıraladı: Ödenmeyen maaşlarımızın, primler, yemek ücretleri, mesai ücretlerimizin, kıdem ve ihbar tazminatlarımızın hemen karşılanmasını istiyoruz.Taleplerimiz karşılanana kadar İstanbul Kozyatağı’nda bulunan Anı Tur Genel Müdürlüğü önünde hakkımızı aramaya devam edeceğiz.Bu doğrultuda kamuoyundan destek istiyoruz."

TÜRSAB ve Bakanlık takip ediyor

Anı Tur da yaşananları TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı da yakından takip ediyor. TÜRSAB Anı Tur'la ilgili inceleme başlatırken Bakanlık da ayrıca denetim yürütüyor. Anı Tur'dan ise şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar
Ahmet Mengüç
20 Eylül 2018, Perşembe 01:08
Başkası batsa, her türlü kabadayılığı yapar firuz başkan, asar keser öter.. Konu Veli Çilsal olunca çıt yok. Hayırdır ?
Alp
20 Eylül 2018, Perşembe 11:04
Turizmin dinamosu olan ve uzun zamandır krizler ile boğuşan seyahat acentalarının düştüğü üzücü durum, acil ve gerçekçi çözümler bulunmadığı taktirde Anı tur tek örnek olmayacak gibi...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha