HIKVISION

Anı Tur'a milyonluk ceza

Anı Tur'a milyonluk ceza
14 Mayıs 2019, 22:52
Geçtiğimiz yıl tur iptalleri ve işten çıkarmalarla gündeme gelen Anı Tur'a ceza kesildi.

Geçtiğimiz yıl tur iptalleri ve işten çıkarmalarla gündeme gelen Anı Tur'a ceza kesildi. Rekabet Kurulu, Anı Tur'a toplam 1 milyon 174 bin liralık ceza kesti. Cezanın gerekçesi ise Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal'ın Rekabet Kurulu görevlilerinin Anı Tur Genel Merkezi'nde yapmak istediği incelemeyi engellemesi. Karar oybirliğiyle alındı.

Anı Tur'a inceleme için geldiler

Yeni yayınlanan kurul kararında yer alan bilgilere göre Anı Tur'a ceza kesilmesine sebep olan süreç şöyle işledi: Rekabet Kurulu 18 Temmuz 2018'te Anı Tur hakkında önaraştırma yapılmasına karar verdi. Yerinde inceleme yapmak üzere görevlendirilen Rekabet Kurumu raportörleri 17 Eylül 2018'de Anı Tur Genel Merkezi'ne gelerek yetki belgelerini ve Rekabet Kurumu kimlik kartlarını gösterdikten sonra şirket yetkililerine Kurul kararı hakkında bilgi vererek yerinde inceleme yapılacağını beyan etti.

Veli Çilsal engel oldu

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal raportörlere organizasyon şemasının verilemeyeceğini, şirket bilgisayarlarının da binada olmadığını ifade etti. Bu esnada raportörler, bina içerisinde bulunan raflardaki klasörleri inceleyebileceklerini söyledi. Söz konusu klasörler incelenecekken Çilsal, raportörlerin binadan çıkmasını istedi. Raportörler karşı karşıya kaldıkları durum sonucu Anı Tur'da inceleme yapamadan ayrıldı. Konuyla ilgili tutanak tutup bir nüshasını Anı Tur yetkililerine verdiler.

Engelleme cezası

Rekabet Kurulu konuyla ilgili yaptığı toplantıda Anı Tur'un raportörlerin yerinde inceleme yetkisini engellemekle 4054 sayılı Rekabet Kanunu'nu ihlal ettiği sonucuna vardı. Bu nedenle Anı Tur'a 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesini ihlalden 2017 yılı gayri safi gelirlerinin binde beşi oranında olmak üzere 978 bin 349 lira idari para cezası verilmesine karar verdi.

Süresi içinde cevap vermemekten 195 bin lira ceza

Kurul ayrıca, yerinde inceleme sırasında Anı Tur'a bırakılan Bilgi İsteme Tutanağı kapsamındaki bilgi talebine belirlenen süre içinde yanıt vermediğinden, Anı Tur'a 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2017 yılı gayri safi gelirlerinin binde biri oranında olmak üzere 195.669,88TL idari para cezası verilmesine karar verdi.

Yorumlar
ERTUĞ
01 Temmuz 2019, Pazartesi 09:42
Ben 11 yıldır anı turun satış acentasıydım.İçeride teminatım var ve paramı alamıyorum.Veli denen şahsa ulaşamıyorum.İstanbuldaki ofislerine uğradım eski ve yeni yerini devretmiş kimseler yok.Bi kaçieri hatice denen bir şahıs var.de kendi gibi sahtekar yav kere aradım tamam yatırcam dedi sonra yok daha önce yatırmışım dedi yalanda ve en son numaralarımı engelledi.BTursaba şikayet ettim bizim yapacak birşeyimiz yok diyor.Artık allaha havale ediyorum.Kendisinden çocuklarından hatta torunlarından çıksın inşallah.Çok zor durumda bıraktı bizi :.(
Hasan
15 Haziran 2019, Cumartesi 11:50
Çalışanların haklarını devlet belki fark edip öderler.
Nevzat
15 Mayıs 2019, Çarşamba 03:10
Çalışanlarına ödemediği paralarla cezayı kapatır, zarara girmeden...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha