Anex, 2020’de TUI’yi geçebilecek mi?

Anex, 2020’de TUI’yi geçebilecek mi?
27 Ocak 2020, 00:22
Thomas Cook’un iflasının ardından önemli satın almalar yapan Anex Tour’un 2020 yılında TUI’den liderliği alabilme ihtimali ortaya çıktı.

Türkiye ve Antalya paket tur pazarında on yıllardır ana liderler; TUI ve Thomas Cook idi. Ancak 2016 krizinden sonra, Anex Tour ve MPI Turkey, çok hızlı gelişerek bu yapıyı kırdı.
Thomas Cook’un 2019 sonlarında iflası ve şirketlerini Anex Tour’un devralması; 2020 ve ötesinde çok farklı bir görünüme yol açacak.
Bunun yanında, Rusya ve BDT pazarı uzmanlarının, Avrupa pazarlarına da girmeye başladığı son 4 yıldaki yeni eğilimler, dengeleri yeni bir yola oturtacak.
Antalya paket tur pazarının son 10 yılına bakıldığında bu daha net görülüyor:

TUI’nin liderliğini koruduğu Antalya’da; pazarın en hızlı büyüyen grupları, MPI Turkey ve Anex Tour oldu.

Öyle ki, BDT pazarları uzmanları içinde; yıllardır OTI ile Pegas’ı izleyen Anex Tour, 2016 krizinden sonraki performansı ile onları geçti.
Diğer yandan, aynı trend; FTI’nin Türkiye yapılanması MPI Turkey’de görülüyor: 2016’dan sonra Thomas Cook’u geride bırakan grup, TUI ile farkını azalttı. Özellikle Alman pazarında açık ara öne geçti.

Turizmdatabank’ın yaptığı tahminlere göre; 2020 ve ötesinde Anex ve MPI Turkey’in bu durumu daha da güçlenecek, görünüyor.

Ne var ki, Thomas Cook’un Avrupa ve BDT pazarlarında boşalttığı 1,5 milyonluk pax kapasitesinin hem Anex hem de MPI Turkey liderliğinde diğer aktörlere dağılımında beklenmeyen hareketler gözlenebilir. Turist sayısının normal artışı sürmesi durumunda da pazarda daha farklı görünüm ortaya çıkabilir.

2020’de olası pazar payları aralığı, %

2020*

ANEX

14-15

TUI

14-15

*Turizmdatabank tahmini
DETAYLI RAPOR: www.turizmdatabank.com

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha