20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Andaç Günsoy: Türkiye’de şarküteri gastronomu yok…

Andaç Günsoy: Türkiye’de şarküteri gastronomu yok…
09 Ağustos 2017, 12:56
Şarküteri et ürünlerinin üretiminde, çalışanların çok çeşitli meslek gruplarından oluştuğuna dikkat çeken Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy; Türkiye’de yeterli sayıda şarküteri gastronomu olmadığını belirtti.

Yıllık 8 bin ton işleme kapasitesiyle önemli bir üretim gücüne sahip olan Polonez’in bünyesinde birbirinden farklı meslek gruplarından 400 kişi çalışıyor.

“Farklı mesleklerin bilgi ve deneyiminden faydalanıyoruz”

Gıda üretiminin multi disipliner bir iş olduğunu söyleyen Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, fabrikalarında birbirinden farklı meslek gruplarından kişilerin deneyim ve bilgilerinden faydalandıklarını belirtiyor; “Fizikçi, biyolog, veteriner hekim, gıda mühendisi, gıda teknoloğu, kasap, şarküterist gibi meslek gruplarından çalışanlarımız var fabrikamızda. Her bir arkadaşımızın bilgisi farklı alanlarda bize katkı sağlıyor. Örneğin vardiya sistemimizi kurgulayan arkadaşımız bir fizikçi...”

Şarküterist: Şarküterinin dilinden anlayan kişi

Şarküteristler, üretim zincirinin son halkası olan satışta en etkili bireyler. Farkları ise hem işten anlayan, ürünü tanıyan hem de müşteri ile iletişime geçen kişiler olmaları. Şarküteri et ürünlerinde üretim kadar son tüketiciye ulaşan ürünlerin kalitesi ve lezzetinin de çok önemli olduğuna değinen Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, şarküteri reyonlarında çalışanların bu işin vazgeçilmezleri arasında yer aldığını vurguluyor ve ekliyor: “Et ürünleri inceldikçe lezzetlenir. Bu nedenle ürünleri tüketicisiyle buluşturan şarküteristlerimize bizim ürünlerimizi mümkün olduğunca ince kesin diyoruz ve bu konuda özel eğitimler veriyoruz.”

Çemen düzeltme, çemen sıyırma, sucuk bağlama...

Polonez'de el işçiliği ve ustalık gerektiren bazı iş tanımları da bulunuyor. Bunlar tamamen sektöre özel ustalıklar. Örneğin; çemen düzeltme, çemen sıyırma ve sucuk bağlama...

“Türkiye’de şarküteri gastronomu yok”

Günsoy, Polonez’in farkının uzun yıllar içinde oluşan deneyimli kadro ve bilgi birikimi olduğunun altını çiziyor; “Bilgi birikimimiz üretimdeki en büyük sermayemiz. Uzun yıllardır birlikte çalışıyor olmamız da bizim için büyük avantaj. Uyumlu bir ekibiz. Sektördeki en deneyimli kadroyuz. Bizim uzmanlık alanımız sadece bu. Bu işi biliyor ve bu işi en iyi şekilde yapmak için çalışıyoruz. Örneğin, Türkiye’de sucuk, salam gastronomu yok. Bizler kendi ürünlerimizin gastronomuyuz, ürettiğimiz her ürünü tadıyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha