ALTİD Başkanı Burhan Sili: 5 gün sonra o ülkeden ilk misafirlerimiz geliyor

ALTİD Başkanı Burhan Sili: 5 gün sonra o ülkeden ilk misafirlerimiz geliyor
26 Haziran 2020, 17:00
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili turizm sezonuyla ilgili son durum hakkında bilgiler verdi.

ALTİD Başkanı Burhan Sili Antalya'daki konaklama tesislerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ının Güvenli Turizm sertifikasyon programını birer birer gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Anlaşma sağlandı, Ukrayna'dan ilk misafirlerimiz 1 Temmuz'da geliyor

Korona virüs vak'alarındaki artışın turizmdeki hareketliği geciktirdiğini söyleyen Sili, “ Avrupa Birliği'nin kendi içerisinde bir hareketlilik söz konusuysa da bunun akabinde yaşanacak süreç öncelikle Türkiye'nin olacağına inanıyoruz. Bu noktada bakanlıklarımız ciddi bir çaba içerisindeler. Ukrayna pazarının hareketlendiğini görüyoruz. Burada bir muvafakat sağlandı. 1 Temmuz itibariyle Ukrayna'dan misafir akışı başlayacak” diye konuştu.

Açık olan otellerde belli bir oranda hareketlilik var

Burhan Sili, iç turizmde az olsa bir hareketliliğin söz konusu olduğu söyledi. Sili, “İç pazar anlamında açık olan tesislerimizde belirli bir oranda hareketlilik var. Bu çıkarılmış olan tatil kredisi, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza verilmiş olan tatil izni ve bunla ilgili prosedürün açıklanmış olması hareketliliği sağladı. Yine Avrupa'ya yönelik olarak, sayın bakanımızın açıkladığı 1 Temmuz itibariyle Antalya, İzmir ve İstanbul gibi turistlik hava limanlarımızda test merkezlerimizin kurulması ciddi fayda sağlayacak." dedi.

Sezonun hareketlenmesi 2021 için soru işaretlerinin kalkmasını da sağlıyor

2020'nin geçen yıllar gibi olmayacağının ortada olduğunu ifade eden Sili, " Ama bu yaz sezonun hareketlenmesi müşterilerimizin 2021'e yönelik soru işaretlerinin kafalarından kalkması için önemli. 2021'e yönelik kış döneminde satışlara başlayacağız. En azından bu pandeminin etkilerinin azaldığı veya Türkiye'deki uygulamalar neticesinde her hangi bir sorun yaşanmadığı tatil sürecince değerlendirildiğinde satışların bu seneki gibi olmayacağı daha üst düzeyde olacağını var sayıyoruz. Bir diğer taraftan tüm bu önlemlerinin yanı sıra bizlerde turizmciler olarak hem şehrin hazırlanmasını hem de tesislerinin hazırlanması açısından ciddi bir gayret gösterdik” diye konuştu.

Yorumlar
M.tozlu
27 Haziran 2020, Cumartesi 10:52
Simdi avrupa deseki vaka sayisi yuksek ulkeleri kabul ediyorsunuz biz gonderemeyiz.ne olacak...
Gökhan
26 Haziran 2020, Cuma 08:22
Şaka gibisiniz hastane olmayan bir ülke ukraynada vaka sayıları üst sınırdayken ve her gecen gün artarken Avrupa 1 temmuz itibarıyla ukraynaya kapılarını kapatmısken siz ler Ukrayna lı turiste seviniyorsunuz film gibisiniz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha