Almanya 'yüksek riskli' listesini güncelledi

Almanya 'yüksek riskli' listesini güncelledi
13 Eylül 2021, 16:59
Almanya Akdeniz'deki iki popüler turistik adayı 'Yüksek riskli' listesinden çıkardı.

Almanya pandemi kaynaklı seyahat sınırlamalarını güncelledi.

Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI), yaptığı gözden geçirme sonrası Akdeniz'de Almanlar için iki popüler ada yüksek riskli kategorisinden çıkarıldı.

Girit ve Korsika listeden çıktı

Dün itibariyle, Pazar günü, Yunanistan'da Girit adası ve Fransa'da Korsika ile Fransa'nın Occitania bölgesi Almanya'da korona açısından yüksek riskli bölgeler olarak kabul edilmiyor. Bu kararın ardından Yunanistan'ın hiçbir bölgesi Almanya açısından artık yüksek riskli değil.

Oslo artık yüksek riskli bölge

Norveç'in başkenti Oslo ve Viken bölgesi ile Bosna-Hersek, Nikaragua ve Karayip Denizi'ne yakın ülkelerden Grenada artık yüksek riskli bölgeler olarak sınıflandırılıyor.

Tam aşıları olmayanlar yüksek riskli ülkelerden dönen ve tam aşıları olmayanlar Almanya'da 10 gün karantinaya alınıyor. Ancak karantinanın 5. gününde negatif bir test sonucuyla beş gün sonra karantina sonlandırabiliyor.

Almanya'da geçmişten farklı olarak, riskli sınıflandırması için sadece enfeksiyon sayısı belirleyici değil. Diğer kriterler, virüsün yayılma hızı, sağlık sistemi üzerindeki yük veya korona durumuna ilişkin veri eksikliği gibi etkenlerde önemli.

Almanya'da Pazar gününden bu yana Güney Amerika'nın büyük bir kısmı yeniden "risksiz" oldu. Arjantin, Bolivya, Paraguay, Ekvador ve Peru yüksek riskli listesinden çıkarıldı. Umman ve Namibya da yüksek riskli kategorisinden çıkarılacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha