HIKVISION

Almanya Türkiye'ye seyahat uyarısını ne zaman kaldıracak?

Almanya Türkiye'ye seyahat uyarısını ne zaman kaldıracak?
01 Temmuz 2020, 08:21
TÜRSAB TV’de yayınlanan ve Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Turizme Global Bakış” programı, bu hafta da dünya turizminin ana gündem maddelerini ekrana taşıdı.

TÜRSAB TV’de yayınlanan ve Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Turizme Global Bakış” programının bu haftaki konukları arasında Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz ve AA Londra Finans Başmuhabiri Gökhan Kurtaran da vardı.

“Avrupa'da pandemi dalgası değil siyasi dalganın içindeyiz”

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz, turizm sektörünün Türkiye’de pandemi sürecini diğer ülkelere göre daha profesyonel bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Türkiye gerek sağlık alanında, gerek turizm alanında olsun zaten muhteşem iş çıkardığını söyleyen Sancarbarlaz, Türkiye’nin rakiplerinin bu yoğunlukta bir çalışma içerisine girmediğinin altını çizdi. Sancarbarlaz, “Biz pandemi dalgasının değil, siyasi dalganın içerisindeyiz. Turizm içerisindeki duayenlerin hepsi bu seyahat uyarısının kalkmasından yana ve doğru olduğunu söylüyor. Bütün yolların normalde İstanbul’a, Antalya’ya, Bodrum’a çıkması gerekirken çıkmıyor. 3 aydır 7/24 her birimiz burada olağanüstü bir çalışma içerisindeyiz. Yıllardır bu işin içindeyim yoğun bir iş birliği içerisindeyiz ve umarım Perşembe günü sayın bakanlarımızın yapacağı ve bizlerin de hazır bulunacağı toplantılarda Alman Dışişleri Bakanı Sayın Maas ve Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı’nın yapacağı görüşmelerin sonunda buradan olumlu sonuç çıkacağını düşünüyorum. Farklı siyasi algılardan dolayı böyle bir bekleme sürecindeyiz. Ama bunu da kesinlikle ve kesinlikle ben size iddia ediyorum ve söylüyorum; Avrupa bu kadar Türkiye’yi bekletemez. Gelecek birkaç gün içinde İsviçre örneğinde olduğu gibi muhakkak gelişmeler olacak. 1 Temmuz’dan itibaren İsviçre’den seyahat uyarısı kalkıyor. İkili görüşmelerde de Avrupa’nın birçok ülkesinin bunu açacağını düşünüyorum. Türkiye her zaman krizlerle büyümüş, gelişmiş ve gücüne güç katmış bir ülke. Türkiye her türlü senaryoya hazır. Türkiye’nin pandemi sonrası geri dönüşü çok iyi olacak. Bugün seyahat uyarısı kalktığı an yüz binlerce misafirimiz hemen Türkiye’ye yönelecek. Avrupalı Türkler gelecek. Kültür turizmine önem verenler gelecek. Bu sene açık ve net söylüyorum özellikle güneş ve kumsal turizmi kasımın ilk haftasında bitmeyecek.” sözleriyle Almanya’daki son durumu aktardı.

“İngiltere Türkiye kararını bu hafta sonu verecek”

Her yıl 2,5 milyon turistin ülkemize geldiği, ana pazarlarından olan İngiltere’den programa canlı bağlantı ile katılan Anadolu Ajansı Londra Finans Başmuhabiri Gökhan Kurtaran, hükümetin Türkiye ile ilgili kararını hafta sonu açıklanmasını beklediğini belirtti. Türkiye’nin İngiliz turistin favori destinasyonlarından olduğunu belirten Kurtaran, “İngiltere’de hükümetin halkın isteğini dikkate alarak adım atması bekleniyor. Bu hafta sonu İngiltere’nin açacağı koridorda hangi ülkelerin olacağını açıklamasını bekliyoruz. Türkiye’nin de burada olması çok sevindirici olacak. İngiliz basınında Türkiye’nin de adı geçiyor. Yunanistan’ın İngilizlere yönelik iki haftalık karantina kararı var. Yunanistan’ın bu kararını koruması, İngiliz turiste izin vermemesi durumunda Yunanistan’a gelecek turistlerin Türkiye’ye kaymasında etkili olacaktır. İngilizler de hükümetin kararını bekliyor. Onlar da tatil planlarını bu karara göre verecekler. Dolayısıyla bu hafta çok önemli. Ülkeler arası ilişkilerde siyaset turizm hepsi birbiri ile çok yakından ilişkili Türkiye İngiltere arasında çok yoğun şekilde serbest ticaret anlaşmaları yapılıyor. İspanya İtalya çok kötü sınav verdi. Türkiye’nin pandemi ile mücadelesinden övgü ile bahsediliyor. Uluslararası saygın yayın kuruluşlarının yaptığı haberler gerçek anlamda olumlu etki yaratıyor. Türkiye birçok bölgeye kıyasla güvenli bölge olarak görünüyor” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha