Almanya Türkiye için seyahat uyarısını güncelledi

Almanya Türkiye için seyahat uyarısını güncelledi
20 Temmuz 2017, 14:24
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner'ın tutuklanmasının ardından Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncellediklerini söyledi. Yeni seyahat uyarısıyla, Türkiye'ye seyahat edecek Alman vatandaşlarından göz altılara karşı dikkatli olmaları istendi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili açıklama yaptı.

Habertürk’ün haberine göre Gabriel, Peter Steudtner'ın tutuklanmasının çok önceden planlandığını belirterek, tutuklamanın orantısız olduğunu ve yasalarla uyumlu olmadığını savundu.

"Önceliğimiz Türkiye ile çatışmadan kaçınmak ve diyaloğa odaklanmak" diyen Gabriel "Türkiye'ye çok fazla sabır gösterdik ve bu her zaman kolay değil. Almanya'da yaşayan Türkler, toplumumuzun bir parçası. Türkiye'deki gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Türkiye hukuk kurallarını geriye doğru işletmek istiyor." dedi.

Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanmasının kritik seslerin susturulmasına yönelik bir girişim olduğunu söyleyen Gabriel, "Türkiye politikamızı yenilemeye ihtiyacımız var. İlişkilerimize şimdiki gibi devam edemeyiz. Ankara'daki sorumluların politikaları sonuçsuz kalmayacak. Tehditler varken Türkiye'deki Alman yatırımları için garanti veremeyiz. AB'deki ortaklarımızla birkaç gün içerisinde Türkiye'nin üyelik girişimlerini değerlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'ye seyahat uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşları için bir seyahat uyarısı yayınladı. Açıklamada, Türkiye'ye seyahat edecek Alman vatandaşlarından gözaltılara karşı dikkatli olmaları istendi.

Açıklamada, "Türkiye'ye iş veya özel nedenlerle seyahat edecek kişiler dikkatli davranmaya ve kısa süreli ziyaretlerde bile Alman konsolosluğuna kayıt yaptırmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Seyahat uyarısında ayrıca, "Dışişleri Bakanlığı her zaman, Alman vatandaşlarının gözaltına alınmasından zamanında haberdar edilmiyor ve konsolosluk erişimi her zaman sağlanmıyor." ifadeleri yer aldı.

Gabriel, "Başınıza saçma şeyler gelebilir. Arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınızla görüştüğünüzde Türk gizli servisi tarafından FETÖ destekçisi olduğundan şüphelenilen kişilerle görüşme yaptığınıza dair suçlama yapılabilir. Sonra aniden terör destekçisi ilan edilebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı seyahat uyarısı yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha