Almanya seyahat pazarı ‘düşük fiyatlar’ ile 2021’den umutlu!

Almanya seyahat pazarı ‘düşük fiyatlar’ ile 2021’den umutlu!
21 Eylül 2020, 16:42
Almanya'da tur operatörleri, önümüzdeki yıl daha ucuz tatiller sunarak kesintiye uğrayan 2020 yaz sezonunun bir kısmını kurtarma hedefinde!

COVID-19 salgını nedeniyle yapılan seyahat uyarıları tüketici güvenini yaralarken yüksek sezon olan Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan zayıf satışlar, farklı destinasyonlardaki salgın haberlerinin etkisiyle sezonun uzamasının beklendiği Eylül ve Ekim aylarındaki talebi de düşürdü.

Alltours, yerel koronavirüs enfeksiyonlarındaki artıştan sonra, Alman hükümetinin İspanyol tatil destinasyonları için yaptığı son seyahat uyarısının ardından Eylül ayında Mayorka ve Kanarya Adaları'ndaki tatilleri iptal etmeyen tek büyük Alman tur operatörü oldu.

Altours patronu Willi Verhuven, fvw'ye yaptığı değerlendirmede seyahat uyarılarının nedenlerini anlayabildiğini ancak tüketicilerin bir seyahat uyarısına rağmen tatile gitmek isteyip istemediklerine kendilerinin karar verebilmesi gerektiğini söyledi. Rezervasyonlarını iptal etmek isteyen müşteriler ise bunu 15 Eylül'e kadar ücretsiz yapabiliyorlar.

Verhuven, Mayorka ve Kanarya Adasında bulunan otellerdeki kapsamlı anti-koronavirüs sağlık ve güvenlik önlemleri ile ziyaretçilerin güvenli bir tatil geçirebileceklerini belirtirken grubun Allsun otellerinde kendisinin de tatil yapabileceğini söyledi.

Öte yandan FTI, ılıman sonbahar sıcaklıklarıyla Yunan adalarına umut bağladı. Tur operatörü, normalden daha uzun süre açık kalacak otellerde kapasitesini güvence altına aldıktan sonra Girit için yaz tatili tekliflerini 15 Kasım'a kadar uzattı.

FTI Grubu Yunanistan ve Kıbrıs Grup Başkanı Halina Strzyzewska, Yunanistan'a olan talebin hala güçlü olduğunu ifade ederken, "Geç karar veren insanlar için seçenekleri genişletmek istiyoruz ve Girit'teki 3-5 yıldızlı otel tekliflerimizi artırıyoruz" dedi.

Münih merkezli tur operatörü, Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya ve Hesse'de sonbahar yarı dönem tatillerinde Ekim ortasında Rodos ve Korfu'ya uçuş kapasitesini artırdı. Uçuşlar, charter ortağı Holiday Europe tarafından gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki yaz fiyatlar daha mı ucuz olacak?

Daha ileriye bakıldığında, önde gelen tur operatörleri, artan otel ve uçuş kapasiteleri nedeniyle gelecek yıl sabit veya daha düşük paket tatil fiyatları sunmayı hedefliyor. Uçuş ve konaklama maliyetleri ise paket tatil maliyetlerinin yaklaşık % 80'ini oluşturur.

DER Touristik'in Orta Avrupa CEO'su Ingo Burmester, talebin zayıf olduğu destinasyonlarda daha düşük fiyatlar beklediklerini ve bunu müşterilerilerine yansıtacaklarını dile getirdi. Almanya'nın en büyük ikinci tur operatörü şu anda kendi markası olan 84 otelinin tamamı ve 2021 yazı için diğer birçok otelde rezervasyon kabul ederek ailelerin okul yaz tatili tarihleri için indirimli fiyatlarla çok erken rezervasyon yapmalarına olanak tanıyor.

Pazar lideri TUI, önümüzdeki yaz için "cazip" fiyatlar vaat ediyor. Bir sözcü, "Bu yazın deneyimi, işin daha kısa vadeli olduğunu gösteriyor. Ancak, 2021 yazı için bol miktarda uçuş kapasitesi yeniden etkinleştirilebileceği için, yeterli kullanılabilir kapasiteyi cazip fiyatlarla sunabilmeliyiz” dedi. TUI'nin önümüzdeki yaz için erken rezervasyonları, 2020'den 2021'e aktarılan rezervasyonların yanı sıra son haftalarda pazarlama girişimleri tarafından oluşturulan "çok sayıda yeni rezervasyon" nedeniyle geçen yılın çok ilerisinde.

FTI satış direktörü Ralph Schiller, 2021 yazında "çok istikrarlı" fiyatlar öngördü. Önümüzdeki yıl için yapılan rezervasyonların bir kısmı bu yazdan itibaren taşınırken, Almanya ve komşuları da dahil olmak üzere bu yıl zaten popüler olan destinasyonlar için birçok yeni rezervasyon olduğunu dile getirdi.

Schauinsland-Reisen turizm şefi Andreas Rüttgers ise özel teklifler sayesinde önümüzdeki yaz fiyatlarının sabit veya daha ucuz olacağını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha