Almanya pazarında Türkiye’nin düşüşü devam ediyor; Mısır hızla toparlanıyor

Almanya pazarında Türkiye’nin düşüşü devam ediyor; Mısır hızla toparlanıyor
14 Kasım 2017, 16:07
Almanya’daki paket tur satışlarında Ekim ayının kazananları Mısır, Yunanistan ve Mayorka olurken; Türkiye ve Kanarya Adaları’na yönelik rezervasyonlarda düşüş devam etti.

Almanya’nın önde gelen rezervasyon portalı Traveltainment’ın verilerine göre; son aylarda Alman tatilcilerin Mısır’ın Hurghada ve Marsa Alam destinasyonlarına yönelik rezervasyonlardaki hızlı artış trendi Ekim ayında da devam etti.

Hurghada’da % 83, Marsa Alam’da % 90 artış

Kızıldeniz’in en gözde destinasyonu Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 83 oranında artış yaşandı. Eylül ayındaki artış oranı ise % 86 seviyesinde idi. Benzer şekilde Marsa Alam’a yönelik son dakika satışlarında geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre % 90 oranında artış yaşandı. Marsa Alam Eylül ayında ise bir önceki senenin aynı dönemine göre % 121 oranında artış kaydetmişti.

Kanarya Adaları düşüşte

Buna karşın Almanya pazarında Kanarya Adaları’na yönelik düşüş trendi devam etti. Eylül ayında % 9 oranında düşüş kaydeden Fuerteventura, Ekim ayında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 4 oranında düşüş yaşadı. Bir önceki aya benzer şekilde Las Palmas (- % 4), Tenerife (- % 7), Arrecife (- % 5) oranında düşüş kaydetti.

Kanarya Adaları’nın yerini Kızıldeniz alıyor

Bu oranlar birlikte ele alındığında 2017 – 18 kış sezonunda ve gelecek yaz Alman tatilciler Kanarya Adaları destinasyonlarının yerine Mısır destinasyonlarını tercih edecek.

Eylül ayında Palma’ya yönelik satışlarda % 4 oranında düşüş yaşanırken; Ekim ayında % 9 oranında artış yaşandı.

Komşunun da yüzü gülüyor

Almanya pazarında güçlü artış trendi seyreden bir diğer ülke ise Yunanistan oldu. Yunanistan’ın Heraklion destinasyonu Eylül ayındaki artış oranını (% 27) Ekim ayında da korudu. Heraklion’a yönelik rezervasyonlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre % 27 oranında artış yaşandı. Eylül ayında % 35 oranında artış kaydeden Rodos’a yönelik rezervasyonlarda da 2016 yılının Ekim ayına göre % 45 oranında artış yaşandı.

Türkiye’nin kan kaybı sürüyor

Türkiye’ye yönelik talepte ise geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre % 10 oranında düşüş yaşandı. Eylül ayında ise Türkiye’ye yönelik rezervasyon rakamlarında % 36 oranında düşüş yaşanmıştı. Bu gelişme sonrasında Türkiye bir önceki aya göre düşüş hızında gerileme kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha