Almanya pazarında Türkiye’nin düşüşü devam ediyor; Mısır hızla toparlanıyor

Almanya pazarında Türkiye’nin düşüşü devam ediyor; Mısır hızla toparlanıyor
sayfayı yazdır, turizm ajansı
14 Kasım 2017, 16:07
Almanya’daki paket tur satışlarında Ekim ayının kazananları Mısır, Yunanistan ve Mayorka olurken; Türkiye ve Kanarya Adaları’na yönelik rezervasyonlarda düşüş devam etti.

Almanya’nın önde gelen rezervasyon portalı Traveltainment’ın verilerine göre; son aylarda Alman tatilcilerin Mısır’ın Hurghada ve Marsa Alam destinasyonlarına yönelik rezervasyonlardaki hızlı artış trendi Ekim ayında da devam etti.

Hurghada’da % 83, Marsa Alam’da % 90 artış

Kızıldeniz’in en gözde destinasyonu Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 83 oranında artış yaşandı. Eylül ayındaki artış oranı ise % 86 seviyesinde idi. Benzer şekilde Marsa Alam’a yönelik son dakika satışlarında geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre % 90 oranında artış yaşandı. Marsa Alam Eylül ayında ise bir önceki senenin aynı dönemine göre % 121 oranında artış kaydetmişti.

Kanarya Adaları düşüşte

Buna karşın Almanya pazarında Kanarya Adaları’na yönelik düşüş trendi devam etti. Eylül ayında % 9 oranında düşüş kaydeden Fuerteventura, Ekim ayında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 4 oranında düşüş yaşadı. Bir önceki aya benzer şekilde Las Palmas (- % 4), Tenerife (- % 7), Arrecife (- % 5) oranında düşüş kaydetti.

Kanarya Adaları’nın yerini Kızıldeniz alıyor

Bu oranlar birlikte ele alındığında 2017 – 18 kış sezonunda ve gelecek yaz Alman tatilciler Kanarya Adaları destinasyonlarının yerine Mısır destinasyonlarını tercih edecek.

Eylül ayında Palma’ya yönelik satışlarda % 4 oranında düşüş yaşanırken; Ekim ayında % 9 oranında artış yaşandı.

Komşunun da yüzü gülüyor

Almanya pazarında güçlü artış trendi seyreden bir diğer ülke ise Yunanistan oldu. Yunanistan’ın Heraklion destinasyonu Eylül ayındaki artış oranını (% 27) Ekim ayında da korudu. Heraklion’a yönelik rezervasyonlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre % 27 oranında artış yaşandı. Eylül ayında % 35 oranında artış kaydeden Rodos’a yönelik rezervasyonlarda da 2016 yılının Ekim ayına göre % 45 oranında artış yaşandı.

Türkiye’nin kan kaybı sürüyor

Türkiye’ye yönelik talepte ise geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre % 10 oranında düşüş yaşandı. Eylül ayında ise Türkiye’ye yönelik rezervasyon rakamlarında % 36 oranında düşüş yaşanmıştı. Bu gelişme sonrasında Türkiye bir önceki aya göre düşüş hızında gerileme kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha