17 Ekim 2017
E-Bültene Abone Ol!

Almanya pazarında son durum: Mısır zirvede Türkiye dipte

Almanya pazarında son durum: Mısır zirvede Türkiye dipte
sayfayı yazdır, turizm ajansı
12 Ekim 2017, 14:52
Eylül ayında Almanya paket tur satışlarında Mısır’ın hızlı yükselişi devam ederken; İspanya ve Yunanistan’a yönelik talep Ağustos ayına göre daha iyi seyir izledi. Türkiye ise çift haneli kayıpla sert düşüş yaşadı.

Alman rezervasyon portalı Traveltainment’ın verileri doğrultusunda açıklanan rakamlara göre; Eylül ayında Mısır’ın Hurghada ve Marsa Alam destinasyonları rezervasyon rakamlarındaki hızlı artış trendini koruyarak; güçlü yükselişini sürdürdü. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda % 86, Marsa Alam’a yönelik rezervasyonlarda ise % 121 oranında artış kaydedildi.

İspanya yeniden yükselişe geçti

Geçtiğimiz aylarda rezervasyon rakamlarında düşüş yaşayan; kış aylarının en gözde destinasyonu olan Kanarya Adaları Eylül ayında iyi bir performans sergiledi. Fuerteventura’ya yönelik rezervasyonlarda % 9 oranında artış yaşandı. Rezervasyon rakamlarında bir önceki senenin aynı dönemine göre; Las Palmas % 3, Güney Tenerife % 8 ve Arrecife % 3 oranında düşüş yaşamasına rağmen önceki aya göre bu düşüş trendinde yavaşlama kaydedildi.

Bir diğer İspanya destinasyonu Palma ise geçtiğimiz son iki ayda yaşanan düşüşün ardından Eylül ayında rezervasyon rakamlarında % 4 oranında artış kaydetti.

Yunanistan için olumlu sinyaller

Yunanistan da geçtiğimiz son iki ayda düşüş yaşamasının ardından Eylül ayında yeniden yükselişe geçti. Heraklion % 27, Rodos’a yönelik rezervasyonlarda ise % 35 oranında artış yaşandı.

Antalya’da çift haneli kayıp

Diğer destinasyonlarda yaşanan bu artış trendine rağmen Türkiye; Eylül ayında Almanya pazarında önemli kayıp yaşadı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Antalya rezervasyonlarında % 36 oranında düşüş yaşandı. Bu sert düşüşe rağmen Antalya, Almanya pazarında ikinci önemli destinasyon olma konumunu korudu.

Yorumlar