Almanya pazarında destinasyonların son durumu

Almanya pazarında destinasyonların son durumu
06 Temmuz 2017, 14:14
Mısır zirvede, Akdeniz destinasyonları popülerliğini koruyor, Türkiye canlanıyor...

Almanya pazarında gerçekleştirilen iki pazar araştırmasının ortaya koyduğu sonuçlara göre; Mısır (Kızıldeniz sahilleri) ve Akdeniz Çanağı’nın gözde destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda önemli artışlar kaydedilirken; Türkiye’nin geri dönüşü öne çıkıyor.

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) ve Internet Seyahat Pazarlama Birliği’nin (VIR) hazırladığı pazar araştırması raporları Alman tatilcilerin destinasyon seçimlerini ve destinasyonlara yönelik talep trendini ortaya koyuyor.

DRV Başkanı Nobert Fiebig; “bu sene de Akdeniz ülkelerinin Almanların en gözde tatil destinasyonları olduğunu” açıkladı. Fiebig, “bu sene birçok Alman tatilcinin tercih ettikleri destinasyonlarda rahatça yer bulabilmek ve erken rezervasyon kampanyalarının sunduğu fiyat avantajından yararlanabilmek için daha erken tarihlerde rezervasyon yaptıklarına” dikkat çekti.

GfK’nın pazar araştırmasına göre; İspanya destinasyonları ve Mayorka yine Almanların tercih ettiği bir numaralı destinasyonlar olurken; Yunanistan, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs ve Malta destinasyonlarına yönelik de önemli talep artışı yaşandı. Fas, Tunus ve Mısır ise bu sene önemli bir geri dönüş kaydetti.

Türkiye satışları genel göstergede hala düşük seyretse de son dakika satışlarında önemli bir talep artışı söz konusu. DRV, bu gelişmeye imkan tanıyan etkenleri; “düşük seyreden talebe rağmen tur operatörlerinin önemli miktarda uçak ve yatak kapasitesi ayırması”, “Türkiye’nin sunduğu fiyat avantajı” olarak sıralıyor.

Fiebig, diğer yandan bu sene de Bavyera ve Almanya’nın kuzeyinde yer alan Mecklenburg-Vorpommern bölgesinin hala Alman tatilciler tarafından tercih edilen önemli iç destinasyonlar arasında yer aldığını belirtti.

Bunların yanı sıra, Internet Seyahat Pazarlama Birliği’nin (VIR) araştırmasına göre 1 Mayıs – 31 Ekim dönemi için Türkiye ve Mısır tatil satışları online platformlarda önemli artışlar kaydediyor.

Bu araştırmaya göre Mayorka, Antalya ve Heraklion online rezervasyonlarda ilk üç sırada yer alırken; Mısır’ın Şarm el Sheikh destinasyonu da (% 600) en yüksek büyüme oranına sahip durumda. Hurghada ise geçen sene destinasyonlar arasında 7. sırada yer alırken; bu sene 4.’lüğe yükselmiş durumda. Alman online rezervasyon platformlarındaki diğer gözde destinasyonlar ise; Kanarya Adaları, Fuerteventura, Rodos Adası, Tenerife, Kos Adası ve Bulgaristan’ın Burgaz destinasyonu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha