Almanya'nın seyahat yasağını kaldırdığı o listede hangi ülkeler var?

Almanya'nın seyahat yasağını kaldırdığı o listede hangi ülkeler var?
26 Mayıs 2020, 13:18
Almanya’nın dünya geneli için belirlediği ve 15 haziranda sona erecek seyahat yasağını 31 ülke için kaldıracağı öne sürülüyor.

Almanya 15 hazirandan itibaren 26 AB ülkesi ile İngiltere, İzlanda, Norveç, İzlanda ve Lichtenstein'a seyahati mümkün kılan seyahat yasağını kaldıracak. Haberlere göre çarşamba günü karara bağlanacak taslağın sadece AB ülkelerini ve Schengen ile gümrüksüz ve kontrolsüz serbest dolaşım olan olan ülkeleri kapsayacak. Alman hükümeti seyahatlere yeşil ışık yakmak için söz konusu ülkelerde bir dizi kriterin yerine getirilmesini isteyecek.

Almanya'nın kriterleri

DW'de yer alan bilgilere göre, bu kriterler arasında Almanya'da uygulanan, "yedi gün içinde 100 bin nüfus başına 50 yeni enfeksiyonluk üst sınırın aşılmaması" da bulunuyor. Almanya'da bu üst sınırın aşılması durumunda koronavirüse karşı kaldırılan önlemlerin yeniden yürürlüğe sokulması öngörülüyor.

Alman hükümeti ayrıca Avrupa ülkelerinde fiziksel mesafe kuralı, el hijyeni, maske kullanımı, mekanların havalandırma ve dezenfeksiyonu gibi alanlarda konseptler geliştirilmesini istiyor. Koruma konseptlerinin, turistlerin hastalanması durumunda uygulanacak önlemleri, test kapasitelerinin yeterliliğini, karantina ve tedavi imkanlarını da kapsaması isteniyor.

Alman Dışişleri Bakanlığının belgesinde AB Komisyonunun yolcuların ve uçaklar gibi ulaşım araçlarındaki personelin güvenliği ile ilgili tavsiyelerinin de hayata geçirilmesi talep ediliyor.

15 Haziran itibariyle seyahatin mümkün olacağı ülkeler şunlar:

Belçika
Fransa
İtalya
Luxemburg
Hollanda
Danimarka
İrlanda
Yunanistan
Portekiz
İspanya
Finlandiya
Avusturya
İsveç
Estonya
Litvanya
Letona
Malta
Polonya
Slovakya
Slovenya
Çekya
Macaristan
Kıbrıs
Bulgaristan
Romanya
Hırvatistan
İngiltere
Norveç
İzlanda
İsviçre

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha