Almanya’dan o pasaportlar için yeni şartlar!

Almanya’dan o pasaportlar için yeni şartlar!
18 Haziran 2021, 11:13
Almanya, vize istenmeyen Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaporta artık "seyahat kısıtlaması" getirdi.

Almanya, vize istenmeyen Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaporta artık "seyahat kısıtlaması" getirdi. Vize gerektirmeyen pasaportlar, vatandaş pasaportuyla eşitlendi. Yeşil, gri ve diplomatik pasaportun "fiilen" serbestisi kalmadı.

Sözcü’den Ali Gülen'in haberine göre vizesiz seyahati mümkün kılan “Yeşil, gri ve siyah” pasaport sahipleri, artık gidiş nedenlerini ispatlamak ve bu istisnalar da sadece belirlenen 7 istisnadan biri olmak zorunda. Aksi halde bu pasaport sahipleri, ülkeye alınmayacaklar.

Türkiye yüksek riskli ülke statüsündeyken getirilen, “acil durum şartı” kaldırıldı ama, bu kez “seyahat kısıtlamaları kuralı” konuldu. Normal pasaportlara da uygulanan bu kuralın, corona virüsü önlemleri bittikten sonra kaldırılıp kaldırılmayacağı bilinmiyor.

AKP'li belediyelerin, yurt dışında çalışan kamu görevlilerine verilen “Gri- Hizmete Özel” pasaportu skandalından sonra Almanya'nın aldığı karar, bir anlamda bu pasaportlara da vize zorunluluğu gibi oldu. Yeşil, gri ve diplomatik pasaportların “fiilen” bir ayrıcalığı kalmadı.

Vizesiz giriş: 90 gün / altı aya kadar olan ziyaretlerde, Türk özel, hizmet ve diplomatik pasaport (yeşil, gri ve siyah zarf rengi) hamilleri, çalışma ya da kazanç getiren bir işe girme amacı gütmedikleri takdirde vizesiz giriş yapabilirler. Vizesiz giriş durumunda bile, giriş kısıtlamalarına ilişkin bir istisnanın varlığı, uygun belgelerle sınır kontrol noktalarına kanıtlanmalıdır.

Etiketler:Almanya pasaport
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha