HIKVISION

Almanya’dan ilginç çıkış: Türkiye riskli bölge, bu sene tatil yok

Almanya’dan ilginç çıkış: Türkiye riskli bölge, bu sene tatil yok
28 Haziran 2020, 14:38
Berlin Eyaleti'nin Türk kökenli Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, federal hükümetin geçen haftalarda yaptığı açıklamaların bir benzerini yaptı. Kalaycı, "Türkiye riskli, oraya tatile gitmeyin. Ben gitmeyeceğim" dedi.

Corona virüsüne karşı aldığı önlemlerle Avrupa genelindeki diğer ülkelere kıyasla salgından daha az etkilenen fakat son iki haftadır vaka sayısının hızla arttığı Almanya’daki Türkiye karşıtlığı devam ediyor…

Resmi verilere göre Türkiye’de 195.883 corona virüsü vakası tespit edilirken Almanya’daki vaka sayısı da 194.689 olarak açıklanmasına rağmen Almanya’nın “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısını yinelemesi tartışma yarattı. Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının Türkiye’den (5.082) çok daha fazla olan Almanya’da (9.026) Berlin eyaletinin sağlık bakanı Dilek Kalaycı açıklamalarda bulundu.

Sözcü'den Ali Güven'in haberine göre, Berlin’de IPN adlı sosyal medya kanalına konuşan Kalaycı, “Almanya ve Berlin’in amacı hastalığın yayılmasını önlemek. Türkiye riskli bölge, bu sene tatil yok” dedi.

"Bilime dayalı kurum güven verdi"

“Türkiye sizce nasıl görünüyor? Bir Türk kadını olarak ne diyorsunuz” sorusuna Dilek Kalaycı, “Başta Türkiye pandemiyi fazla ciddiye almadı. Biz burada hemen kriz yönetimine geçtik. Onlar ‘Bizde yok, yaygın değil’ gibi açıklamalar yaptılar. Türkiye ciddiye almada geç kaldı. Robert Koch Enstitüsü var. Bilimsel verileri toparlıyor. Bağımsız uzmanlarla bize yol gösterdi. Bilime dayalı kurum güven verdi. Türkiye'de de böyle bir şeyin olması iyi olur. Ortadaki rakamların görünür olması da önemli. Ne kadar test yaparsanız, virüslü kişi sayısı da o kadar çıkar. Bizim Berlin'de haftalık test kapasitemiz 60 bin. Türkiye de test sayılarını artırmalı” dedi.

“Türkiye'de tatil yapın diyemiyorum"

Kalaycı, Türkiye'ye gidilmemesi uyarısını yaparak, “Tatilimi her yıl Türkiye'de yapıyorum. Vatandaşımızın sağlığını düşünmek zorundayım. Şu dönem ‘Türkiye'de tatil yapın’ diyemiyorum. Bu pandemi dönemi, sağlık söz konusu. Hem eğlenceyi, hem tatili azaltmamız gerekiyor. Tatil yapmayacağım, Türkiye'ye de gitmeyeceğim. Robert Koch Enstitüsü riskli ülkeleri yayınladı. Risk ülkelerinde tatil yapmayı kimseye tavsiye etmem. Enstitünün belirlediği riskli ülkeler arasında Türkiye de var” ifadesini kullandı.

Yorumlar
Metin Macit
29 Haziran 2020, Pazartesi 02:40
1. Berlin Nüfusu: 3,8 mio ve Toplam Covid-19 vaka sayısı: 8176 // güncel Vaka sayısı ise: 745 2. Antalya Nüfusu: 2,4 mio ve Toplam vaka sayısı: 530 civarında // güncel vaka sayısı 22 (22.06 verileri) Sayın Berlin Sağlık Bakanı ( öncelikle sıfatınızın önünde Türk asıllı geçtiği için guru duyuyoruz) ama bugün Almanyada ki Şehirler arası vaka sayısına baktığımızda Berlin en başta (8176) yer alıyor, hal böyle iken nasıl oluyorda Türkiye ye gitmeyin diyebiliyorsunuz. Sağlığınızı düşünüyorsanız yukarda ki verilere bakarak esasen en önce sizin gelmeniz gerekmez mi?
Cultureplus
29 Haziran 2020, Pazartesi 12:47
Bu kadının adı Almanya mı, Almanya’yı bu kadın mu temsil ediyor ki bötle bir başlıkla muhteşem gazeteciliğinizi ortaya koyuyorsunuz !
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha