Almanya’daki son dakika satışlarında Antalya ne durumda?

Almanya’daki son dakika satışlarında Antalya ne durumda?
07 Eylül 2017, 17:44
Almanya pazarında son dakika satışlarında Antalya’ya yönelik rezervasyonlarda yaşanan gelişmeler biraz olsun yüzleri güldürdü. İşte Almanya pazarında Akdeniz destinasyonlarının son durumu…

Alman rezervasyon sistemi sunucusu Traveltainment’ın en son verilerine göre; Temmuz ayında Almanya pazarında, Antalya’ya yönelik paket tur satışlarında % 26 oranında artış yaşandı. Antalya’ya yönelik son dakika satışlarında Haziran ayında ise % 19 oranında artış yaşanmıştı. Bu artış trendinin ardındaki en önemli etkenler arasında “fiyat unsuru” ve “geçen sene yaşanan düşük talebin” olduğuna dikkat çekildi.

Bunun yanı sıra Mısır’ın Hurghada destinasyonuna yönelik rezervasyonlarda da % 65 oranında artış yaşandı. Bu gelişme sonrasında yapılan açıklamaya göre Hurghada; Alman tatilcilerin en çok tercih ettikleri üçüncü destinasyon konumuna yükseldi.

Yükseliş trendinde olan bu iki destinasyonun aksine; Yunan Adaları’na yönelik artış hızında yavaşlama kaydedilen Mayıs ve Haziran ayının ardından, Temmuz ayında sert düşüş kaydedildi. Girit Adası’nda yer alan Heraklion’a yönelik rezervasyonlarda % 23 oranında düşüş kaydedilirken; Rodos Adası’nda % 15 oranında düşüş yaşandı. Buna karşın Kos Adası’na yönelik rezervasyonlarda % 7 oranında artış kaydedildi. Bu düşüş trendinin nedenleri olarak ise “2016 sonlarında ve 2017 başlarında yaşanan yüksek hacimli büyüme”, “kapasite doluluğu” ve “bazı Almanların yeniden Türkiye’yi tercih etmesi” olarak belirtildi.

İspanya destinasyonları da Temmuz ayında benzer şekilde düşüş trendi yaşadı. İspanya’nın en çok tercih edilen destinasyonlarından Palma’da yer alan havalimanına gelen yolcu sayısında Haziran ayında % 6 artış kaydedilirken; Temmuz ayında % 6 oranında düşüş yaşandı.

Benzer şekilde Kanarya Adaları destinasyonlarına yönelik talepte de düşüşler kaydedildi. Buna göre Las Palmas % 3, Fuerteventura % 10 ve Güney Tenerife % 8 oranında talep düşüşü yaşadı.

Bir diğer yandan Bulgaristan’ın önemli destinasyonlarından Varna’ya yönelik rezervasyonlarda da Temmuz ağında % 12 oranında düşüş kaydedildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha